Οι ... ρωξάνοι του Αχέροντα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Οι ... ρωξάνοι του Αχέροντα...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 12:54 pm

Εκδρομούλα σήμερα στην Αμμουδιά. Στο ειδυλλιακό δηλαδή σημείο που η φύση έπλασε στις εκβολές του Αχέροντα.

Εκεί και ο Θεολόγος, το αγαπημένο μου καΐκι μέσα στα δεκάδες που έχουν αραξοβόλι τους τις όχθες του Αχέροντα. Ένεκα το όνομα... και η μνήμη του λατρεμένου μου παππούλη...

Στις όχθες του Αχέροντα και τα διάφορα ταβερνάκια με ολόφρεσκο ψαράκι και που αποτελούν το δικό μου αραξοβόλι κάθε που επισκέπτομαι την Αμμουδιά. Ένα από αυτά, ανοιχτό όλο το χρόνο, και η Ρωξάνη. Μα εγώ δε μιλώ γι' αυτή τη Ρωξάνη και που είναι συνώνυμη με την ξανθιά αφεντικίνα της. Εγώ για τους ρωξάνους του Αχέροντα θέλω να σας μιλήσω...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5283

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Οι ... ρωξάνοι του Αχέροντα...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 12:58 pm

Κατεβαίνω λοιπόν από την Ασημούλα μου (το αυτοκινητάκι μου) και η εικόνα που με περίμενε ήταν η εξής:

Ξεψάρισμα σαρδέλας. Η εποχή της αυτό τον καιρό. Της μικρούλας ασημένιας σαρδελίτσας...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:01 pm

Τράβηξα μια δυο φωτογραφίες και μετά κατευθύνθηκα στη Ρωξάνη.

Για σαρδέλες βεβαίως! Τι άλλο; Από την παραγωγή στην κατανάλωση!

Πληροφοριακά. Το μενού που βλέπετε κοστίζει ακριβώς 15 ευρώ. Και από γεύση σπιτική...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:08 pm

Στο βάθος, όσο τιμούσα τα εδέσματα της κυρα - Ρωξάνης, συνέχιζα να βλέπω τους μελαμψούς τύπους που ξεψάριζαν. Πελάτες ελάχιστοι. Κι αραιά και πού ακουγόταν και κανένα τραγουδάκι από τα μεγάφωνα του μαγαζιού. "Σαν θυμηθείς στ' όνειρό μου σε περιμένω να 'ρθεις" και άλλα όμοια.

Κάποια στιγμή λοιπόν τους βλέπω, τους μελαμψούς να παρατάνε τα δίχτυα. Και κάτω στο δρόμο παρατημένες αναρίθμητες σαρδέλες. Δαιμονίστηκα. Ρωτάω την κυρα - Ρωξάνη.

- Τόση ώρα ξεψαρίζουν και τώρα παράτησαν κάτω τα ψάρια και έφυγαν;

- Αυτά είναι για πέταμα, με ενημερώνει. Τους έχουν κοπεί τα κεφάλια από τα δίχτυα και δεν τα παίρνει ο έμπορος.

Τρελαίνομαι. Τι μου λέει; Πως τόσα ψάρια θα πεταχτούν ενώ υπάρχουν στη χώρα άνθρωποι που πεινάνε; Απίστευτο!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:12 pm

Τελειώνω με τις δικές μου σαρδέλες και βγαίνω από την ταβέρνα να μάθω από τους ίδιους τους ψαράδες τι γίνεται. Πλησιάζω, φωτογραφίζω και πάλι και τους ρωτάω...

Δεν καταλαβαίνουν ελληνικά. Κι αναλαμβάνει να με διαφωτίσει μια γλυκιά κυριούλα που στέκεται παραδίπλα. Η κυρία Κωνσταντίνα.

Δυστυχώς επιβεβαιώνει όσα μου είπε η κ. Ρωξάνη... Θα πάνε για πέταμα. Στο ποτάμι... τροφή λέει των άλλων ψαριών!!!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:20 pm

Πιάνω να περπατάω προς την παραλία, την Αμμουδιά... από κοντά μου και η κ. Κωνσταντίνα. Που φαίνεται έχει όρεξη για κουβεντούλα. Κι εγώ πάλι την καταβρίσκω να μιλάω με ανθρώπους κάποιας ηλικίας και να μαθαίνω για τη ζωή τους. Βιβλίο άγραφο. Και αυθεντικό.

Δέκα χρόνια Γερμανία. Από Παξούς η καταγωγή της. Και στην Αμμουδιά τριάντα και χρόνους. Τα παιδιά, δυο γιοι και μια κόρη, απόμειναν στη Γερμανία. Σπούδασαν, παντρεύτηκαν, της έκαναν εγγόνια. Πέντε τον αριθμό και αναμένεται οσονούπω και το έκτο. Λαλίστατη η κ. Κωνσταντίνα.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:34 pm

Όσο πλησιάζουμε στη "μπούκα" του ποταμού ο αέρας δυναμώνει. Γυρίζουμε. Μην αρπάξουμε και καμιά πούντα. Εγώ δηλαδή, γιατί η κ. Κωνσταντίνα φαίνεται γερό σκαρί.

Μου μιλάει τώρα για τον Αλέξαντρο. Όχι βέβαια τον σύνευνο της Ρωξάνης. Για το δικό της ταβερνάκι και τον κύρη της. Εδώ είναι ως φαίνεται συνήθειο να παίρνουν οι ταβέρνες τα ονόματα των αφεντικών τους!

Κάθε πρωί ξυπνούν λέει στις 4! Γιατί ο κυρ Αλέξανδρος έχει τρέλα με το ψάρεμα. Και τέτοιες ώρες ξυπνούν οι ψαράδες. Θέλουν δε θέλουν ξυπνούν την ίδια ώρα και οι γυναίκες των ψαράδων... Μ' αρέσει που έλεγα κάποτε (εγώ η μαχμουρλού) πως στα στερνά μου θα γίνω βαρκάρης στον Αχέροντα. Να έχω και τα μέσα όταν τον ταξιδέψω κανονικά!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:43 pm

Έχει και καΐκι δικό του ο κυρ Αλέξανδρος. Το Λέανδρο! (περίεργο, με μια Ρωξάνη και έναν Αλέξανδρο στην Αμμουδιά θα περίμενα να το λένε Βουκεφάλα!)

24.000 ευρώπουλα το πήρανε. Και μεταχειρισμένο. Και μετά ρίξανε άλλα τόσα να το σουλουπώσουν. Και να το ψηλώσουν στην πλώρη γιατί έμπαινε μέσα η θάλασσα!

Από τους Παξούς βλέπεις και το καΐκι, όπως και η κ. Κωνσταντίνα. Κι εκεί στους Παξούς τα κάνουν χαμηλά τα έξαλα των καϊκιών. Γιατί οι Παξινοί άμα έχει θάλασσα δε βγαίνουν. Εδώ όμως, στον Αχέροντα, οι ψαράδες συχνά αντιμετωπίζουν κύμα βγαίνοντας από το ποτάμι.

- Και πού χτίζουν καΐκια εδώ τριγύρω; τη ρωτάω.

- Στο καρνάγιο της Πρέβεζας, απαντάει η γλυκύτατη κ. Κωνσταντίνα. Τρεις χιλιάδες δώσαμε μονάχα για να το ψηλώσουμε!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:48 pm

Αυτός ο τόπος, οι εκβολές του Αχέροντα, με τρέλανε από την πρώτη στιγμή που πάτησα εδώ το πόδι μου. Καλοκαίρι του 2009. Ναι. Χρειάστηκα πέντε δεκαετίες η ... Ηπειρώτισσα, για να γνωρίσω τις εκβολές του μυθικού ποταμού. Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!

Ήταν όλα αυτά τα καΐκια. Και τα σωριασμένα δίχτυα. Μια έντονη σχέση με τόπους άλλους που γυρνούσα στα νιάτα μου. Κατά Αιγαίο μεριά. Θαρρώντας επιπόλαια πως μόνο εκεί κάτω, στα Δωδεκάνησα, χτυπάει η καρδιά της θαλασσινής Ελλάδας. Αμ δε...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:51 pm

Κι από γλάρους; Άλλο τίποτε! Κι άσε την κ. Κωνσταντίνα να λέει πως οι σαρδέλες που θα πεταχτούν θα γίνουν τροφή για άλλα ψάρια. Σιγά μην προλάβουν από τους ιπτάμενους λιγούρηδες!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:54 pm

Κοίτα εικόνα! Είναι να μη λατρεύω την Αμμουδιά;

Κρίμα που οι ψαράδες ξυπνάνε στις 4 τα χαράματα! Αλλιώς αυτή ακριβώς τη ζωή ήθελα να κάνω. Και μιλάω πολύ σοβαρά. Κάτι παθαίνω όταν βλέπω ψαροκάικα.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 1:58 pm

Η πλώρη του Θεολόγου. Του καϊκιού που πρόσεξα από την πρώτη μου επίσκεψη στην Αμμουδιά. Γιατί έχει το όνομα του παππούλη μου. Του Θεολόη...

Λούζεται η πλώρη στον ήλιο και στο φως. Ο παππούλης μου εδώ και χρόνια εκεί που πια μόνο σκοτάδι υπάρχει. Από την άλλη άκρια του ποταμού...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 2:01 pm

Πλησιάζουμε και πάλι τους μελαμψούς ανθρώπους και που συνεχίζουν να ξεψαρίζουν τα δίχτυα. Αχ, μωρέ. Και υπάρχουν παιδάκια που πεινάνε. Και άστεγοι γέροντες. Και φτωχοί ανθρώποι. Αχ, μωρέ...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 2:06 pm

Κοντεύουμε πια να φτάσουμε στο τέρμα των ψαροκάικων. Και στο Λέαντρο, το καΐκι της κ. Κωνσταντίνας και του κυρ Αλέξανδρου.

Λέαντρος και το ένα εγγονάκι τους. Στη Γερμανία. Κέρδισε το όνομά του στην μικρή λοταρία και οι παππούδες έδωσαν το όνομά του στο καΐκι!

Τα βλέφαρα βαρύναν επικίνδυνα. Κι αύριο μέρα είναι... θα συνεχιστεί αύριο λοιπόν η ιστορία για τους ρωξάνους... γιατί πλέον άλλα θέλω να πατήσω και άλλα πατάω! Καλό ξημέρωμα!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Σαβ Φεβ 25, 2012 8:22 am

Ιδού επιτέλους ο Λέανδρος. Το καΐκι της κυρίας Κωνσταντίνας από τους Παξούς και του άντρα της του κυρ Αλέξανδρου. Που δούλεψαν εργάτες δέκα χρόνια στη Γερμανία και πολλά ακόμη εδώ στην Αμμουδιά. Κι έχουν τρία παιδιά. Παντρεμένα στη Γερμανία, για πάντα στη Γερμανία. Στην Ελλάδα έρχονται αν και πότε μονάχα για διακοπές. Κάποια άλλα παιδιά, μελαμψά, δίνουν χείρα βοηθείας στον κυρ Αλέξανδρο και στην κυρία Κωνσταντίνα. Όχι τα δικά τους παιδιά... Τη ρωτάω από πού είναι.

- Πακιστάν...

Ο κυρ Αλέξανδρος, ο καπετάνιος του Λέανδρος. Και οι ναύτες του. Από το Πακιστάν.

Κάποτε τούτη η χώρα έβγαζε άλλους Αλέξανδρους. Που έκαναν εκστρατείες στο Πακιστάν και στο Αφγανιστάν. Εκεί και η Ρωξάνη. Η βασιλοπούλα που έγινε γυναίκα του Αλέξανδρου του Μακεδόνα.

Τώρα η Ρωξάνη είναι ταβέρνα στον Αχέροντα. Να τρως φρέσκια σαρδελίτσα. Που ο Αλέξανδρος του σήμερα ξυπνάει από τις 4 τα χαράματα για να την ψαρέψει. Κι έπειτα έρχεται ο έμπορας και διαλέγει. Η μισή σαρδελίτσα πετιέται. Δεν κάνει στον έμπορο. Και η άλλη μισή αγοράζεται με 10 ευρώ το τελάρο...

Ρώτησα την κυρία Κωνσταντίνα αν συμφέρει που έδωσαν κοντά 50.000 ευρώ για το καΐκι τους. Όχι, μου είπε, απλά λες πως βγάζεις ένα μεροκάματο...

Για ένα μεροκάματο δουλεύουν και οι ναύτες, οι Πακιστανοί. Δέκα ευρώ... Γι' αυτούς είναι κάτι. Τρώνε και από τη σαρδέλα που πάει για πέταμα, σε κάποια τρύπα κοιμούνται. Μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει, όλο κάτι θα στείλουν εκεί κάτω. Στις χώρες που κάποτε εκπολίτισε ο Ισκεντέρ...

Τώρα είναι αυτοί ο δεσμός της χώρας τους με την Ελλάδα. Με την πατρίδα του Ισκεντέρ. Είναι οι ρωξάνοι, οι ρωξάνοι του Αχέροντα...

Φεύγοντας πια από την Αμμουδιά βρήκα στο δρόμο μου δέντρο θεόρατο γυμνό. Και στα κλαδιά του σύναξη ολάκερη από μαύρα πουλιά. Λίγο πιο κει και η διασταύρωση. Πάργας και εθνικής οδού Ηγουμενίτσας - Πρέβεζας. Εκεί που λίγες βδομάδες νωρίτερα βρέθηκαν τρία πτώματα μελαμψά. Πεταγμένα από το δουλεμπορικό φορτηγό που τους κουβάλαγε για τη γη της επαγγελίας...

Και θυμήθηκα την Κατερίνα Γώγου. Που οι φίλοι της ήταν μαύρα πουλιά...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης