ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 5:10 pm

Έχω τους λόγους μου (ένας από αυτούς και η διαφύλαξη της ψυχικής μας υγείας μέσα στη γενική παλαβομάρα) που ετούτο το αφιέρωμα θα το ξεκινήσω τελείως ανορθόδοξα. Με ένα βίντεο που ακούω αυτή την ώρα με μουσικές του τόπου μου και με κλαρίνα από τον Παρακάλαμο. Τα άλλα όργανα θα ακολουθήσουν παρακάτω...

Και θα μου επιτρέψετε μια ακόμη παρεκτροπή. Επεξήγηση της πρώτης. Στα τρία χρόνια που επέλεξα να αφήσω την Αθήνα για να ζήσω στην επαρχία και κοντά στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, τη Θεσπρωτία, δεν κατάφερα να διδάξω στο χωριό μου αλλά στην πόλη της Ηγουμενίτσας. Πάει να πει 42 χιλιόμετρα μακριά. Ο λόγος είναι που πια στο χωριό μου έχει κλείσει το σχολείο. Έτσι μπορεί να έφτασα 500 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα αλλά τα άλλα 42 έμειναν να με χωρίζουν από το βασικό στόχο. Σαν αυτόν που φτάνει στην πηγή μα νερό δεν καταφέρνει να πιει.

Και λίγες μόνο φορές μέσα στα τρία χρόνια είχα τη δυνατότητα να αφήνω την Ηγουμενίτσα και να παίρνω το δρόμο για τα βουνά μου. Το συναίσθημα εκείνης της ώρας, που έπιανα το τιμόνι και ξεκίναγα για τα σαράντα τόσα χιλιόμετρα, τα περισσότερα μέσα στην ερημιά, δεν περιγράφεται και δεν ξεχνιέται. Όμοια με το όραμα του Κρυστάλλη για το σταυραετό...

Ἀπὸ μικρὸ κι ἀπΆ ἄφαντο πουλάκι, σταυραϊτέ μου,
παίρνεις κορμὶ μὲ τὸν καιρὸ καὶ δύναμη κι ἀγέρα
κι ἁπλώνεις πῆχες τὰ φτερὰ καὶ πιθαμὲς τὰ νύχια
καὶ μὲς στὰ σύγνεφα πετᾶς, μὲς στὰ βουνὰ ἀνεμίζεις·
φωλιάζεις μὲς στὰ κράκουρα, σχυνομιλᾶς μὲ τΆ ἄστρα,
μὲ τὴν βροντὴ ἐρωτεύεσαι κι ἀπιδρομᾶς καὶ παίζεις
μὲ τΆ ἄγρια ἀστραποπέλεκα καὶ βασιλιάν σὲ κράζουν
τοῦ κάμπου τὰ πετούμενα καὶ τοῦ βουνοῦ οἱ πετρίτες.
Ἔτσι ἐγεννήθηκε μικρὸς κι ὁ πόθος μου στὰ στήθη
κι ἀπΆ ἄφαντο κι ἀπΆ ἄπλερο πουλάκι, σταυραϊτέ μου,
μεγάλωσε, πῆρε φτερά, πῆρε κορμὶ καὶ νύχια
καὶ μοῦ ματώνει τὴν καρδιά, τὰ σωθικά μου σκίζει·
κι ἔγινε τώρα ὁ πόθος μου ἀϊτός, στοιχειὸ καὶ δράκος
κι ἐφώλιασε βαθιὰ βαθιὰ μὲς στΆ ἄσαρκο κορμί μου
καὶ τρώει κρυφὰ τὰ σπλάχνα μου, κουφοβοσκάει τὴ νιότη.
Μπεζέρισα νὰ περπατῶ στοῦ κάμπου τὰ λιοβόρια.
Θέλω τΆ ἀψήλου νΆ ἀνεβῶ· νΆ ἀράξω θέλω, ἀϊτέ μου,
μὲς στὴν παλιά μου κατοικιά, στὴν πρώτη τὴ φωλιά μου,
θέλω νΆ ἀράξω στὰ βουνά, θέλω νὰ ζάω μΆ ἐσένα.
Θέλω τΆ ἀνήμερο καπρί, τΆ ἀρκούδι, τὸ πλατόνι,
καθημερινή μου κι ἀκριβῆ νὰ τὰ Άχω συντροφιά μου.
Κάθε βραδούλα, κάθε αὐγή, θέλω τὸ κρύο τΆ ἀγέρι
νὰ Άρχεται ἀπὸ τὴν λαγκαδιά, σὰν μάνα, σὰν ἀδέρφι,
νὰ μοῦ χαϊδεύη τὰ μαλλιὰ καὶ τΆ ἀνοιχτά μου στήθη.
Θέλω ἡ βρυσούλα, ἡ ρεματιά, παλιὲς γλυκές μου ἀγάπες,
νὰ μοῦ προσφέρουν γιατρικὸ τΆ ἀθάνατα νερά τους.
Θέλω τοῦ λόγγου τὰ πουλιὰ μὲ τὸν κελαηδισμό τους
νὰ μὲ κοιμίζουν τὸ βραδύ, νὰ μὲ ξυπνοῦν τὸ τάχυ.
Καὶ θέλω νὰ Άχω στρῶμα μου, νὰ Άχω καὶ σκέπασμά μου
τὸ καλοκαίρι τὰ κλαδιὰ καὶ τὸν χειμῶ τὰ χιόνια.
Κλωνάρια ἀπΆ ἀγριοπρίναρα, φουρκάλες ἀπὸ ἐλάτια
θέλω νὰ στρώνω στοιβανιὲς κι ἀπάνου νὰ πλαγιάζω,
νΆ ἀκούω τὸν ἦχο τῆς βροχῆς καὶ νὰ γλυκοκοιμιέμαι.
Ἀπὸ ἡμερόδεντρον, ἀϊτέ, θέλω νὰ τρώω βαλάνια,
θέλω νὰ τρώω τυρὶ ἀλαφιοῦ καὶ γάλα ἀπΆ ἄγριο γίδι.
Θέλω νΆ ἀκούω τριγύρω μου πεῦκα κι ὀξιὲς νὰ σκούζουν,
θέλω νὰ περπατῶ γκρεμούς, ραϊδιά, ψηλὰ στεφάνια,
θέλω κρεμάμενα νερὰ δεξιὰ ζερβιὰ νὰ βλέπω.
Θέλω νΆ ἀκούω τὰ νύχια σου νὰ τὰ τροχᾶς στὰ βράχια,
νΆ ἀκούω τὴν ἄγρια σου κραυγή, τὸν ἴσκιο σου νὰ βλέπω.
Θέλω, μὰ δὲν ἔχω φτερά, δὲν ἔχω κλαπατάρια.
Καὶ τυραννιέμαι καὶ πονῶ καὶ σβηέμαι νύχτα μέρα.
Παρακαλῶ σε, σταυραϊτέ, γιὰ χαμηλώσου ὀλίγο
καὶ δώσΆ μου τὲς φτεροῦγες σου καὶ πάρε μὲ μαζί σου,
πάρε μὲ ἀπάνω στὰ βουνά, τί θὰ μὲ φάει ὁ κάμπος!

Το λοιπόν. Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και με το θέμα της αυτοαξιολόγησης.

Μια όλη χρονιά κοπανηθήκαμε και τώρα στα τελειώματα νεράκι γιοκ!

Η πηγούλα ένα βήμα. Μα στη μέση ο βάλτος. Με ορθάνοιχτο στόμα να σε καταπιεί. Έτσι αισθάνομαι.

Να το πω και αλλιώς; Πύργος της Βαβέλ κατάντησε το θέμα και απειλεί να γκρεμιστεί στα κεφάλια μας.

Και τώρα τέρμα οι παρεκτροπές και ώρα να αρχίσουν τα άλλα όργανα.

Δωρικά και χωρίς μειξολυδιστί αρμονίες.

Το επιβάλλει και η νύχτα ετούτη. Ξημερώνοντας η 2 του Ιούνη. Νύχτα του Λιαντίνη. Που έφυγε και χάθηκε από τον κόσμο μας την 1η Ιούνη 1998 και μας άφησε άλυτο το αίνιγμα τι απέγινε μετά. Κι εμάς τους μαθητές του τέτοια νύχτα να ξενυχτάμε και να τον θυμόμαστε.

Ανάμεσα στα άλλα και τούτο που μας δίδαξε για τη μέθοδο:

Η μία είναι ότι η μέθοδος που θα χρησιμοποιήσουμε για να επεξεργαστούμε το πρόβλημά μας, έρχεται καθαρά από τις μεθόδους των θετικών επιστημών. Απευθύνομαι σε γιατρούς, και ξέρετε τι σημαίνει μέθοδος θετικών επιστημών: Λαμπορατόριο! Εδώ δεν έχει παίξε γέλασε και έτσι και αλλιώς. Διότι αν το φάρμακο, δεν είναι φάρμακο, θα ΅ναι φαρμάκι. Θα είμαστε, δηλαδή, τόσο ακριβολόγοι σχετικά με τη μέθοδο, γιατί το θεωρώ πρώτης σπουδαιότητας, όχι μόνο για μια συζήτηση, για μια διάλεξη, για μια ομιλία, για μια διδασκαλία, αλλά και στις καθημερινές μας σχέσεις, τη μέθοδο που χρησιμοποιούμε για να ΅ρχόμαστε σε επικοινωνία με τους άλλους, είναι το πρωτεύον. Η μέθοδος! Κι αν έχουμε μια τέτοια διαφωνία κι ένα τέτοιο αλαλούμ, στις καθημερινές μας σχέσεις είναι ακριβώς γιατί δεν έχουμε μέθοδο. Το πιο δύσκολο πράγμα, έχουν να λένε οι ειδικοί, είναι ο διάλογος. Να κάνεις ένα διάλογο, είναι τρομερά δύσκολο πράγμα. Συνήθως όταν κάνουμε διάλογο, ακούμε ο καθένας τη δική του φωνή, δεν ακούμε τον άλλο, κάνουμε δηλαδή δύο παράλληλους μονολόγους.

Απόσπασμα από τη διάλεξη του Δημήτρη Λιαντίνη "Η φιλοσοφική θεώρηση του θανάτου"

Και δυστυχώς εκεί καταντήσαμε και το δικό μας διάλογο για την αυτοαξιολόγηση. Ο καθένας να ακούει τη δική του φωνή και στους παράλληλους μονολόγους...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5286

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 5:35 pm

Δε θα αναλωθώ σε παρουσίαση όσων γνωρίζουν όλοι πως έγιναν το προηγούμενο διάστημα.

- Τις υπογραφές στις αρχές του Μάρτη. Και το 93% που διατυμπάνιζε η ΔΟΕ.

- Τις ομόφωνες αποφάσεις των συλλόγων διδασκόντων για μη συγκρότηση ομάδων εργασίας και τις νέες τυμπανοκρουσίες των συνδικαλιστών.

- Το αιφνιδιαστικό χαστούκι του υπουργού και το "εντέλλεσθε" προς τους κ.κ. διευθυντές των σχολικών μονάδων για ανάθεση.

- Τις μετρημένες στα δάχτυλα παραιτήσεις διευθυντών...

- Τις αθρόες στη συνέχεια πράξεις ανάθεσης.

Κι από κει και μετά το χάος. Και ο καθένας το δικό του μπαϊράκι.

Υποτίθεται πως έπρεπε να δώσουμε ένα χαρτί στους διευθυντάδες μας. Πως θεωρούμε παράνομη την εντολή. Μόνο που οι περισσότεροι δεν το έδωσαν. Φοβήθηκαν τις συνέπειες.

Και όσοι το δώσαμε, τουλάχιστον κάποιοι από μας, αρχίσαμε να μαζεύουμε μαχαίρια από την πλάτη μας και κλοτσιές κάτω από το τραπέζι.

Στο μεταξύ η ΔΟΕ να ροχαλίζει. Καλυμμένη από την υπόσχεση πως θα στείλει κείμενο ενιαίας απάντησης από το ΙΠΕΜ ΔΟΕ, σοφά διατυπωμένο και που θα μας καλύπτει...

Πέρασε το Πάσχα, έφτασε ο Μάης, πουθενά το κείμενο. Ήταν βλέπετε και οι εκλογές. Και οι συνδικαλιστές μας, επί παντός επιστητού αρμόδιοι, κατέβαιναν υποψήφιοι και σ' αυτές...  Πού να τα προλάβουν όλα!

Και ξαφνικά γύρω στου Κωνσταντίνου και Ελένης έσκασε το κειμενάκι! Με μέιλ. Και αυστηρή προειδοποίηση πως  δεν είναι για ανάρτηση στο διαδίκτυο. Γιατί άραγε;

Ρωτήσαμε και αρχίσανε να μας λένε βλακείες. Να μην το μάθει το υπουργείο!!!!!!!

Μετά άρχισε νέος γύρος. Οι εκβιασμοί των συνδικαλιστών να κρατήσουμε συντεταγμένη στάση και μην τολμήσει κανένας να καταθέσει άλλο κείμενο. Μόνο το ενιαίο!

Αλλιώς είσαι προδότης, διασπάς τον κλάδο, φοβισμένο ποντίκι  και άλλα συναφή.

Δεν έμειναν μάλιστα στα λόγια. Πέρασαν και σε πράξεις. Επαίσχυντες. Πιάσαν τα τηλέφωνα και παίρναν γνωστούς και φίλους για να καρφώσουν όποιον δεν υπακούει. Και δίχως στοιχειώδη τσίπα. Απερίφραστα και δημόσια η απειλή πως θα κάνουν βούκινο όποιον δε συμμορφωθεί προς τα υποδείξεις.

Σ' αυτό λοιπόν το σημείο, της απόλυτης παραφροσύνης, άρχισε να σκάει η αλήθεια.

Θα σας αφήσω να τη μάθετε (αν δεν την έχετε ήδη πληροφορηθεί) μέσα από τα κείμενα που αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο τις τελευταίες μέρες. Από διαφόρους συλλόγους... παρατάξεις... και λοιπούς...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Απ: ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 5:46 pm

ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΜΕ

http://www.edupame.gr/

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Submitted by user-2 on Παρ, 30/05/2014 - 16:29 αξιολόγηση Επικαιρότητα Πρωτοβάθμια Δευτεροβάθμια Κίνημα εκπαιδευτικών

Συναδέλφισσα, συνάδελφε,

Αυτές τις μέρες διεξάγεται στους Συλλόγους Διδασκόντων η συζήτηση για τη σύνταξη της έκθεσης αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας. Υπενθυμίζουμε ότι πάνω από 3000 Σύλλογοι Διδασκόντων σε Α/θμια και Β/θμια Εκπαίδευση πήραν απόφαση κατά της αυτοαξιολόγησης. Επιβάλλεται να συνεχίσουμε στην ίδια κατεύθυνση, με τον ίδιο βηματισμό. Έχουμε τη δύναμη!

Καλούμε τους Συλλόγους Εκπαιδευτικών, τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, τους Συλλόγους Διδασκόντων, να συνεχίσουν με αποφασιστικότητα τον αγώνα ενάντια στον αντιδραστικό κρατικό έλεγχο, τη λεγόμενη αξιολόγηση.

Να μην προχωρήσουν οι Σύλλογοι Διδασκόντων στη σύνταξη των εκθέσεων που ζητά το Υπουργείο, να μην απαντήσουν με βάση τους δείκτες. Και αυτό γιατί απάντηση αυτή τη στιγμή με βάση τους δείκτες, σημαίνει ότι αποδεχόμαστε τη διαδικασία της αυτοαξιολόγησης, δηλαδή αυτό που απαιτεί από μας το Υπουργείο Παιδείας. Αυτό αντικειμενικά θα έχει σαν αποτέλεσμα το Υπουργείο Παιδείας να ισχυριστεί ότι οι εκπαιδευτικοί συναίνεσαν, θα σημαίνει πράσινο φως για το επόμενο βήμα, που δεν είναι άλλο από την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού.

Γνωρίζουμε καλά ότι η μάχη αυτή είναι δύσκολη. Και είναι δύσκολη γιατί απέναντί μας έχουμε κυβέρνηση, αστικό κράτος, Ευρωπαϊκή Ένωση, που απειλούν φοβερίζουν, τρομοκρατούν.

Είναι όμως δύσκολη και για ένα ακόμα λόγο.

Γιατί μέσα στον κλάδο, δεν έχουμε ενιαία αντίληψη, δεν ομονοούμε σε αυτό που λέμε: όχι στην αξιολόγηση. Έτσι, εκ των πραγμάτων δυστυχώς τον αγώνα αυτό υπονομεύει η απόφαση της ΔΟΕ (ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚ), οι όποιοι τι έκαναν;

Αντί να καλέσουν τους Συλλόγους να μη συντάξουν εκθέσεις με βάση τους δείκτες, προτείνουν τους Συλλόγους Διδασκόντων να υιοθετήσουν κείμενο που απαντά με βάση τους δείκτες!!!

Η εξέλιξη αυτή συνιστά υπονόμευση του αγώνα που δόθηκε όλο το προηγούμενο διάστημα και που συνεχίζουμε να δίνουμε.

Το ίδιο άλλωστε έκαναν και πριν από λίγο καιρό, όταν μας κάλεσαν να μπούμε σε ομάδες εργασίας αλλά… ως διαμαρτυρόμενοι! Επιβεβαιώνεται περίτρανα ότι υπάρχουν δυνάμεις στο κίνημα (ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚ) που επί της ουσίας είναι υπέρ της αξιολόγησης όσο και αν στα λόγια προσπαθούν να εναντιωθούν σε αυτή.

Θέλουμε επίσης να ενημερώσουμε και για ένα ακόμα ζήτημα.

Το κείμενο που προτείνει η πλειοψηφία της ΔΟΕ και που απαντά με βάση τους δείκτες, είναι ουσιαστικά το ίδιο κείμενο που πρότειναν οι ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ και ΕΡΑ/ΣΥΡΙΖΑ και υιοθετήθηκε από Συλλόγους Εκπαιδευτικών στους οποίους έχουν πλειοψηφία (Πρόοδος, ΑΆ Αθήνας).

Δηλαδή ότι έκαναν ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚ στη ΔΟΕ, κάνουν ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ-ΕΡΑ σε πρωτοβάθμια σωματεία. Επί της ουσίας καλούν τους Συλλόγους Διδασκόντων να εφαρμόσουν τις εντολές του Υπουργείου Παιδείας για την αυτοαξιολόγηση! Πρόκειται για τις ίδιες δυνάμεις που όλο το προηγούμενο διάστημα στο ΔΣ της ΔΟΕ, από κοινού με την ΔΑΚΕ και την ΠΑΣΚ, συνδιαμόρφωναν κείμενα (υπογραφών, πρακτικού) που κατήγγειλαν μόνο τη συγκεκριμένη αξιολόγηση αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει μια άλλη αξιολόγηση, «καλή», στα πλαίσια της γενικότερης αντιεκπαιδευτικής-αντιλαϊκής πολιτικής.

Καλούμε τους συναδέλφους να δυναμώσουμε τον αγώνα ενάντια στην αξιολόγηση και στη βάση αυτή να προβληματιστούμε για τη στάση κάθε συνδικαλιστικής δύναμης. Να πιστέψουμε στη δύναμή μας. Με πείσμα, αγωνιστική αισιοδοξία, να δώσουμε και αυτή τη μάχη. Μπορούμε να τα καταφέρουμε.

Δίνουμε τη μάχη στους Συλλόγους Διδασκόντων να μην υιοθετηθούν οι δείκτες αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας, δηλαδή συνολικά η διαδικασία και το περιεχόμενο της αυτοαξιολόγησης. Στη βάση αυτή καταθέτουμε συγκεκριμένο κείμενο το οποίο ζητάμε να το υιοθετήσουν οι Σύλλογοι Διδασκόντων.

Αθήνα 30/5/2014

Πρώτη λοιπόν αποχώρηση από τη συντεταγμένη γραμμή.

Και επιπλέον μαθαίνουμε πως τελικά το ενιαίο κείμενο δε φτιάχτηκε από το ΙΠΕΜ ΔΟΕ αλλά από συλλόγους!

Να επισημάνω μόνο πως λάθος πληροφόρηση έχει το ΠΑΜΕ για το ρόλο της ΕΡΑ. Από τον ίδιο τον εκπρόσωπό της στο ΔΣ της ΔΟΕ, ενημερώθηκα λίγες ώρες πριν πως το ενιαίο κείμενο το παρέλαβε και εκείνος όπως όλοι μας με το μέιλ της Ομοσπονδίας. Ούτε καν του το έδειξαν πριν για να διατυπώσει κάποια άποψη.

Και από εκείνον άκουσα όμως πως το κείμενο φτιάχτηκε από κάποιον σύλλογο που ελέγχουν οι Παρεμβάσεις και η ηγεσία της ΔΟΕ το υιοθέτησε χωρίς καν να τεθεί για συζήτηση....

Σε ένα τέτοιο κείμενο λοιπόν μας ζητάνε να υπακούσουμε. Και όποιον δεν υπακούει τον λένε προδότη. Και διασπαστή. Και πως φοβάται. Και άλλα ακόμη...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 5:58 pm

Ας δούμε και την απάντηση που προτείνει το ΠΑΜΕ:

ΠΗΓΗ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

There is new syndicated content from Νέα από το Π.Α.ΜΕ..
Submitted by user-2 on Παρ, 30/05/2014 - 12:45 αξιολόγηση Επικαιρότητα Πρωτοβάθμια Δευτεροβάθμια Βασικές θέσεις

Ο Σύλλογος διδασκόντων του …………………. καταλήγει στην παρακάτω απόφαση σε σχέση με την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας.

Η αυτοαξιολόγηση, όπως και ολόκληρο το ως τώρα νομοθετικό πλαίσιο, αναδεικνύει τη σχολική μονάδα ως αυτόνομη, ως κύριο δηλαδή φορέα προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου, με ευθύνη στα οικονομικά της και στο πρόγραμμα λειτουργία της, πράγμα που οδηγεί στη διαφοροποίηση και κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών.

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, με βάση τους δείκτες και τα κριτήρια που θέτει, επικεντρώνεται στην αξιολόγηση του σχολείου με βάση κυρίως τις επιδόσεις και τη διαρροή των μαθητών («επιτεύγματα και πρόοδος μαθητών», «διαρροή και φοίτηση», «ατομική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών»...), πράγμα που είναι για μας ηθικά και παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο. Τα ζητήματα αυτά βρίσκονται σε άμεση εξάρτηση με μια σειρά κοινωνικές παραμέτρους που έχουν την ρίζα τους στις ταξικές ανισότητες που αναπαράγονται από το ίδιο το κοινωνικό – οικονομικό σύστημα.Αυτή η διαδικασία θα βαθύνει ακόμα περισσότερο την κατηγοριοποίηση και ταξική διαφοροποίηση των σχολικών μονάδων. Θα βρουν έδαφος να αναπτυχθούν κι άλλο αντιδραστικές «ρατσιστικές » αντιλήψεις για τη δήθεν «κληρονομική αμορφωσιά των παιδιών των εργατών, των φτωχών λαϊκών οικογενειών, των μεταναστών και των μειονοτήτων», με στόχο να εγκαταλείψουν πρόωρα το σχολείο, να στραφούν στην ψευτοκατάρτιση και να γίνουν «οι σκλάβοι του 21ου αιώνα» στο βωμό των επιχειρηματικών κερδών.

Ζητούν από μας τους εκπαιδευτικούς να γίνουμε συνένοχοι στην εγκατάλειψη του σχολείου από τα «παιδιά μας» στην πιο κρίσιμη ηλικία, αντί να συμβάλλουμε στη διαμόρφωση ανθρώπων με ολοκληρωμένη προσωπικότητα, που θα αναπτύσσουν κριτική ικανότητα, να μπορούν να εξηγούν την πραγματικότητα ώστε να παρεμβαίνουν σ΄ αυτή και να την αλλάζουν.

Επιδίωξη της διαδικασίας αυτής είναι να μετατραπούμε ταυτόχρονα σε «ντίλερ» των επιχειρήσεων, να είμαστε εμείς που ανάλογα με τα στοιχεία που θα δίνουμε, θα προσελκύουμε χορηγούς που θα πουλούν την πραμάτεια τους.

Δεν μπορούμε να δεχτούμε το σπάσιμο του ενιαίου αναλυτικού προγράμματος, με προγράμματα που θα καταρτίζονται από την κάθε σχολική μονάδα ανάλογα με τις διαθέσεις και τα συμφέροντα των παραπάνω φορέων. Μ΄ αυτό τον τρόπο η σχολική μονάδα, αυτόνομη – διαφοροποιημένη – ανταγωνιστική, θα έχει ευθύνη και υποχρέωση για τα οικονομικά της, για την επιλογή αναλυτικών και διδακτικών προγραμμάτων, βιβλίων και εκπαιδευτικών. Η συντήρηση ή η ανάπτυξή της θα συναρτάται άμεσα από τη «ζήτηση» των εκπαιδευτικών «προϊόντων» της, ενώ θα πρέπει να είναι ευαίσθητη στις απαιτήσεις των «πελατών» της. Αυτό επιβεβαιώνεται και από τα ερωτήματα που ζητούνται να απαντήσουμε του τύπου «Το σχολείο αναλαμβάνει δράσεις με φορείς της τοπικής κοινωνίας;» δηλαδή με επιχειρήσεις, επιμελητήρια, ΜΚΟ, κλπ, θέση που τεκμηριώνεται και από τις κατευθύνσεις που έχουν δοθεί στα πρότυπα σχολεία, όπου ήδη εφαρμόζεται η αξιολόγηση.

Την παραπάνω κατάσταση συμπληρώνει η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού που προωθείται με βάση το ΠΔ 152/2013. Τα κριτήρια με βάση τα οποία θα αξιολογείται θετικά ο εκπαιδευτικός είναι το κατά πόσον στηρίζει και υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα τύπου «επιχειρηματικότητα», «ευρωπαϊκή μνήμη», αν προωθεί αντιδραστικές παιδαγωγικές αντιλήψεις στο όνομα της καινοτομίας, αν συνδράμει στην σύνδεση της σχολικής μονάδας με τους χορηγούς και τις ανάγκες των επιχειρήσεων, αν ανοίγει δρόμους για αντικατάσταση της γνώσης με τις δεξιότητες και σε τελική ανάλυση, μέσω της λεγόμενης «διαθεματικότητας», της μόρφωσης με την πληροφορία.

Όλες οι παραπάνω αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις, που συνθέτουν την δομή και τη λειτουργία του «νέου σχολείου» αποτελούν κεντρικές κατευθύνσεις της ΕΕ και προωθούνται σε όλες τις χώρες μέλη της. Η πείρα από τις χώρες που εφαρμόζονται δείχνει ότι οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο κλείσιμο σχολείων, πράγμα που έχει άμεσες επιπτώσεις στη μόρφωση των παιδιών, στις εργασιακές σχέσεις των εκπαιδευτικών, σε απολύσεις, στην κατάργηση της σταθερής και μόνιμης δουλειάς. Ένα τέτοιο σχολείο μπορούν να υπηρετήσουν αλλοτριωμένοι, σκυφτοί και φοβισμένοι εκπαιδευτικοί.

Κομβικό ρόλο σ΄ αυτή τη διαδικασία ήδη παίζουν τα διάφορα στελέχη της εκπαίδευσης, που πότε με το μαστίγιο του φόβου, στοχεύουν στην υποταγή του κρατικού υπαλλήλου, και πότε με το καρότο της αναβάθμισης τάχα του εκπαιδευτικού και του παιδαγωγικού του έργου προσπαθούν να επιταχύνουν την εφαρμογή τους.

Για όλους τους παραπάνω λόγους δίνουμε τη μάχη στους Συλλόγους Διδασκόντων να μην υιοθετηθούν οι δείκτες αξιολόγησης της σχολική μονάδας, δηλαδή η διαδικασία της αυτοαξιολόγησης. Δεν νομιμοποιούμε με τη στάση μας τη λογική της κυβέρνησης που μας θέλει συνενόχους στο πέρασμα της αντιεκπαιδευτικής θύελλας και δηλώνουμε ότι θα αντιπαλέψουμε όπως και όλη την αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική πολιτική μαζί με τους γονιούς, τους μαθητές μας και όλους τους εργαζόμενους.

Μάης – Ιούνης 2014

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 6:12 pm

Ήδη το κείμενο του ΠΑΜΕ το έχει υιοθετήσει ο σύλλογος Ν. Πλουμπίδης (Κερατσινίου - Περάματος) όπως μπορείτε να δείτε εδώ:

http://spe-ploumpidis.blogspot.gr/2014/05/blog-post_31.html

Παρασκευή, 30 Μαΐου 2014

Η πρόταση του συλλόγου για την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας

Ο Σύλλογος διδασκόντων του …………………. καταλήγει στην παρακάτω απόφαση σε σχέση με την αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας.

Η αυτοαξιολόγηση, όπως και ολόκληρο το ως τώρα νομοθετικό πλαίσιο, αναδεικνύει τη σχολική μονάδα ως αυτόνομη, ως κύριο δηλαδή φορέα προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου, με ευθύνη στα οικονομικά της και στο πρόγραμμα λειτουργία της, πράγμα που οδηγεί στη διαφοροποίηση και κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών. Τα χρήματα για τις λειτουργικές δαπάνες άλλωστε είναι ελάχιστα, ενώ ο δήμος δεν αποδίδει και αυτά τα πενιχρά, με αποτέλεσμα τη συνολική υποβάθμιση της λειτουργίας του σχολείου.

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, με βάση τους δείκτες και τα κριτήρια που θέτει, επικεντρώνεται στην αξιολόγηση του σχολείου με βάση κυρίως τις επιδόσεις και τη διαρροή των μαθητών («επιτεύγματα και πρόοδος μαθητών», «διαρροή και φοίτηση», «ατομική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών»...), πράγμα που είναι για μας ηθικά και παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο. Τα ζητήματα αυτά βρίσκονται σε άμεση εξάρτηση με μια σειρά κοινωνικές παραμέτρους που έχουν την ρίζα τους στις ταξικές ανισότητες που αναπαράγονται από το ίδιο το κοινωνικό – οικονομικό σύστημα. Καθημερινά μαθαίνουμε για τις συνθήκες κοινωνικού αποκλεισμού των γονιών και για τις δύσκολες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες που βιώνουν. Έτσι καλούμαστε να στηρίξουμε υλικά, κοινωνικά, ψυχολογικά και παιδαγωγικά τους μαθητές μας και όχι να τους προτάξουμε ένα σχολείο εξεταστήριο, αλλά ένα σχολείο ενισχυτικό στις εκπαιδευτικές και κοινωνικές τους ανάγκες. Είναι γεγονός ότι ανάλογα με το κοινωνικό περιβάλλον σχηματίζονται και οι μαθητικές επιδόσεις, διαρροές, η ατομική και κοινωνική ανάπτυξη.

Στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα η εκπαιδευτική πολιτική σχεδιάζεται ερήμην της εκπαιδευτικής κοινότητας η οποία απλά καλείται να συμμορφωθεί με τις επιταγές και τις αποφάσεις της κάθε κυβέρνησης.

Αυτή η διαδικασία θα βαθύνει ακόμα περισσότερο την κατηγοριοποίηση και ταξική διαφοροποίηση των σχολικών μονάδων. Θα βρουν έδαφος να αναπτυχθούν κι άλλο αντιδραστικές «ρατσιστικές » αντιλήψεις για τη δήθεν «κληρονομική αμορφωσιά των παιδιών των εργατών, των φτωχών λαϊκών οικογενειών, των μεταναστών και των μειονοτήτων», με στόχο να εγκαταλείψουν πρόωρα το σχολείο, να στραφούν στην ψευτοκατάρτιση και να γίνουν «οι σκλάβοι του 21ου αιώνα» στο βωμό των επιχειρηματικών κερδών.

Ζητούν από μας τους εκπαιδευτικούς να γίνουμε συνένοχοι στην εγκατάλειψη του σχολείου από τα «παιδιά μας» στην πιο κρίσιμη ηλικία, αντί να συμβάλλουμε στη διαμόρφωση ανθρώπων με ολοκληρωμένη προσωπικότητα, που θα αναπτύσσουν κριτική ικανότητα, να μπορούν να εξηγούν την πραγματικότητα ώστε να παρεμβαίνουν σ΄ αυτή και να την αλλάζουν.

Επιδίωξη της διαδικασίας αυτής είναι να μετατραπούμε ταυτόχρονα σε «ντίλερ» των επιχειρήσεων, να είμαστε εμείς που ανάλογα με τα στοιχεία που θα δίνουμε, θα προσελκύουμε χορηγούς που θα πουλούν την πραμάτεια τους.

Δεν μπορούμε να δεχτούμε το σπάσιμο του ενιαίου αναλυτικού προγράμματος, με προγράμματα που θα καταρτίζονται από την κάθε σχολική μονάδα ανάλογα με τις διαθέσεις και τα συμφέροντα των παραπάνω φορέων. Μ΄ αυτό τον τρόπο η σχολική μονάδα, αυτόνομη – διαφοροποιημένη – ανταγωνιστική, θα έχει ευθύνη και υποχρέωση για τα οικονομικά της, για την επιλογή αναλυτικών και διδακτικών προγραμμάτων, βιβλίων και εκπαιδευτικών. Η συντήρηση ή η ανάπτυξή της θα συναρτάται άμεσα από τη «ζήτηση» των εκπαιδευτικών «προϊόντων» της, ενώ θα πρέπει να είναι ευαίσθητη στις απαιτήσεις των «πελατών» της. Αυτό επιβεβαιώνεται και από τα ερωτήματα που ζητούνται να απαντήσουμε του τύπου «Το σχολείο αναλαμβάνει δράσεις με φορείς της τοπικής κοινωνίας;» δηλαδή με επιχειρήσεις, επιμελητήρια, ΜΚΟ, κλπ, θέση που τεκμηριώνεται και από τις κατευθύνσεις που έχουν δοθεί στα πρότυπα σχολεία, όπου ήδη εφαρμόζεται η αξιολόγηση.

Η παραπάνω κατάσταση επιδεινώνεται με την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού που προωθείται με βάση το ΠΔ 152/2013. Τα κριτήρια με βάση τα οποία θα αξιολογείται θετικά ο εκπαιδευτικός είναι το κατά πόσον στηρίζει και υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα τύπου «επιχειρηματικότητα», «ευρωπαϊκή μνήμη», αν προωθεί αντιδραστικές παιδαγωγικές αντιλήψεις στο όνομα της καινοτομίας, αν συνδράμει στη σύνδεση της σχολικής μονάδας με τους χορηγούς και τις ανάγκες των επιχειρήσεων, αν ανοίγει δρόμους για αντικατάσταση της γνώσης με τις δεξιότητες και σε τελική ανάλυση, μέσω της λεγόμενης «διαθεματικότητας», αν αντικαθιστά τη μόρφωση με την πληροφορία. Είναι αμφίβολο όμως, κατά πόσο θα μπορούσε το ΠΔ 152 να επιλύσει τα προβλήματα, τα οποία δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα συγκεντρωτικό σύστημα. Είναι δεδομένο ότι το εκπαιδευτικό έργο ενός/μιας εκπαιδευτικού που υπηρετεί σε μια οργανωμένη σχολική μονάδα έχει σαφώς περισσότερες πιθανότητες να είναι επιτυχημένο από το εκπαιδευτικό έργο ενός/μιας εξίσου καταρτισμένου/ης εκπαιδευτικού, ο/η οποίος/α όμως εργάζεται σε μια ακριτική σχολική μονάδα με ιδιαίτερες ελλείψεις.

Όλες οι παραπάνω αντιδραστικές αναδιαρθρώσεις, που συνθέτουν την δομή και τη λειτουργία του «νέου σχολείου» αποτελούν κεντρικές κατευθύνσεις της ΕΕ και προωθούνται σε όλες τις χώρες μέλη της. Η πείρα από τις χώρες που εφαρμόζονται δείχνει ότι οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο κλείσιμο σχολείων, πράγμα που έχει άμεσες επιπτώσεις στη μόρφωση των παιδιών, στις εργασιακές σχέσεις των εκπαιδευτικών, σε απολύσεις, στην κατάργηση της σταθερής και μόνιμης δουλειάς. Ένα τέτοιο σχολείο μπορούν να υπηρετήσουν αλλοτριωμένοι, σκυφτοί και φοβισμένοι εκπαιδευτικοί.

Κομβικό ρόλο σ΄ αυτή τη διαδικασία ήδη παίζουν τα διάφορα στελέχη της εκπαίδευσης, που πότε με το μαστίγιο του φόβου, στοχεύουν στην υποταγή του κρατικού υπαλλήλου, και πότε με το καρότο της αναβάθμισης τάχα του εκπαιδευτικού και του παιδαγωγικού του έργου προσπαθούν να επιταχύνουν την εφαρμογή τους.

Για όλους τους παραπάνω λόγους δεν μπαίνουμε στη διαδικασία συζήτησης των δεικτών των ομάδων και τοποθετούμαστε γενικά στο ζήτημα της αξιολόγησης. Δεν νομιμοποιούμε με τη στάση μας τη λογική της κυβέρνησης που μας θέλει συνενόχους στο πέρασμα της αντιεκπαιδευτικής θύελλας και δηλώνουμε ότι θα αντιπαλέψουμε όπως και όλη την αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική πολιτική μαζί με τους γονιούς, τους μαθητές μας και όλους τους εργαζόμενους.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 6:25 pm

Ας δούμε τώρα τι προτείνει στα μέλη του ο σύλλογος Γ. Σεφέρης (Ν. Ιωνίας, Ηρακλείου, Μεταμόρφωσης, Λυκόβρυσης Αττικής)

http://gseferisedu.blogspot.gr/2014/06/blog-post_2171.html

Τι κάνουμε από δω και πέρα σχετικά με την αυτοαξιολόγηση

Η ενωμένη και αποφασιστική στάση μας μπορεί να ακυρώσει τα σχέδιά τους.

Έχουμε κάθε λόγο να επιμείνουμε μαχητικά στην άρνηση της αυτοαξιολόγησης και της αξιολόγησης.
Το Υπουργείο Παιδείας αφού απέτυχε να αποσπάσει τη συναίνεσή των εκπαιδευτικών προσπαθεί να τρομοκρατήσει με απειλές για να πετύχει την υποταγή.

Όμως, μπορούμε να νικήσουμε το φόβο αν συνειδητοποιήσουμε τη δύναμή μας, αν μαζικοποιήσουμε την αντίδρασή μας, αν οργανώσουμε και συντονίσουμε την πάλη μας.

Με βάση τη μέχρι σήμερα εμπειρία μας και τον υψηλό βαθμό ενότητας που οικοδομήσαμε συνεχίζουμε αποφασιστικά.

ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ
ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ

Μπροστά στις τελικές συνεδριάσεις των συλλόγων διδασκόντων για την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης» και τα «Σχέδια δράσης» ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

1) Καλούμε τους εκπαιδευτικούς να μην καταθέσουν καμία δική τους πρόταση-εισήγηση - έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης, γιατί, διευκολύνουν αυτόματα στην κατηγοριοποίηση των σχολείων από φέτος. Καλούμε ακόμη τους εκπαιδευτικούς που διαμόρφωσαν κάποια δική τους εισήγηση ή έκθεση να μην την καταθέσουν. Οι ξεχωριστές εκθέσεις αυτοαξιολόγησης για κάθε σχολική μονάδα αποτελούν στοιχείο προώθησης του ανταγωνισμού, είναι καταστροφικές για το δημόσιο σχολείο και τη θέση των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε αυτό. Η πράξη αυτή δεν είναι απλώς αντισυναδελφική, είναι βαθιά διαχωριστική και καταγγελτέα από το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας.

2) Θεωρούμε ότι με το ενιαίο κείμενο της ΔΟΕ, η αυτοαξιολόγηση προχωρά κανονικά με βάση τις επιταγές του Υπουργείου. Αυτό το κείμενο, δεν αποτελεί πράξη ακύρωσης. Το υπουργείο επιδιώκει να εξασφαλίσει μια υποτυπώδη έκθεση, ανεξάρτητα από την «ποιότητά» της και το περιεχόμενο της, για να ανοίξει ο δρόμος για την ουσιαστική επιβολή της αμέσως μετά, για την προώθηση της ατομικής αξιολόγησης και για να επικαλεστεί ότι τελικά οι εκπαιδευτικοί αποδέχτηκαν τη διαδικασία και συναίνεσαν.

3) ΓιΆ αυτό καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων στην πρώτη ψηφοφορία τους να αποφασίσουν ότι δεν εγκρίνουν καμία εισήγηση-έκθεση με βάση το παρακάτω κείμενο:

Ο σύλλογος διδασκόντων του ……………………., αποφασίζει, σχετικά με την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης» και τα«Σχέδια δράσης», ότι δεν εγκρίνει οποιαδήποτε εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης».

4) Στη συνέχεια ο σύλλογος διδασκόντων μπορεί να επιλέξει με ποια επιχειρηματολογία θα συντάξει το πρακτικό με το οποίο δεν ενέκρινε καμία εισήγηση-έκθεση. Ο σύλλογός μας, έχει προτείνει τρία πρακτικά (Είναι αναρτημένα στο site).

Διευκρινήσεις σχετικά με τη διαδικασία των συνεδριάσεων
των συλλόγων διδασκόντων:

1) Με βάση τις διαδικασίες της ΑΕΕ, η τελική έγκριση οποιασδήποτε απόφασης παίρνεται υποχρεωτικά από την ολομέλεια του συλλόγου διδασκόντων και κατά πλειοψηφία. Ακόμα και αν μια ομάδα καταθέσει κείμενο, η ολομέλεια μπορεί αν αποφασίσει ότι δεν το εγκρίνει ή ότι εγκρίνει κάποιο άλλο.

2) Αν ο σύλλογος αποφασίσει ότι δεν μπαίνει στη διαδικασία έγκρισης εισηγήσεων- εκθέσεων, τότε οι όποιες εισηγήσεις-προτάσεις κατατεθούν μπορούν να καταγραφούν στο πρακτικό ως άποψη αυτού που την καταθέτει, αλλά δεν μπορεί νΆ αποτελέσουν απόφαση του συλλόγου.

3) Στο πρακτικό του συλλόγου δεν καταγράφεται ονομαστικά η ψήφος των εκπαιδευτικών ή η τοποθέτησή τους, παρά μόνον εφόσον οι ίδιοι το ζητήσουν.

Ενδεικτικό σχέδιο πρακτικού του συλλόγου διδασκόντων προτείνουμε το παρακάτω (το έχουμε ξαναστείλει) που μπορεί να διαφοροποιηθεί, με την επισήμανση όμως, να καταλήγουν ότι δεν εγκρίνουν καμία εισήγηση-έκθεση:

http://gseferisedu.blogspot.gr/2014/05/blog-post_2592.html

Απόφαση του συλλόγου διδασκόντων για την αυτοαξιολόγηση (τελικό κείμενο)

«Οι εκπαιδευτικοί του ………………………… αντιμετωπίζουμε, στην καθημερινή προσπάθεια για τη διαπαιδαγώγηση και τη μόρφωση των μαθητών μας, πολλά και οξυμμένα προβλήματα που αφορούν συνολικά το πλαίσιο λειτουργίας της εκπαίδευσης.

Είναι προφανές ότι η αξιολόγηση και οι σχετικές διαδικασίες της, π.χ. απαντήσεις σε ερωτηματολόγια, βαθμολόγηση δεικτών κ.λπ., μάλιστα με εντολή (!), δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στην ανάδειξη και κυρίως στη λύση των προβλημάτων της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.

Για τα προβλήματα του σχολείου και συνολικά της εκπαίδευσης, που είναι αποτέλεσμα της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής, καταγεγραμμένα και γνωστά στο Υπουργείο Παιδείας, οι εκπαιδευτικοί είτε ως άτομα είτε ως σύλλογος είτε μέσα από την ΕΛΜΕ είτε από κοινού με τους γονείς και μαθητές έχουμε καταθέσει, προφορικά ή γραπτά, τις απόψεις μας και τα αιτήματά μας στη διοίκηση και στο Υπουργείο Παιδείας χωρίς καμία ανταπόκριση.
Κοινή διαπίστωση είναι ότι τα σχολεία λειτουργούν χάρη στο φιλότιμο, στην προσπάθεια και την προσφορά των εκπαιδευτικών που, εκτός από τα διδακτικά καθήκοντα, αναλαμβάνουν και διεκπεραιώνουν πλήθος άλλων εργασιών και δραστηριοτήτων.

Οι εκπαιδευτικοί και ο σύλλογος διδασκόντων θα συνεχίσουν, όπως έκαναν μέχρι τώρα στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους, να συμβάλλουν στη λειτουργία του σχολείου και ταυτόχρονα, μέσα από το σωματείο, νΆ αγωνίζονται για ένα σχολείο Δημόσιο Δωρεάν για όλους, χωρίς φραγμούς και διακρίσεις.

Ο σύλλογος διδασκόντων του ……………………., συνεπής με την προηγούμενη απόφασή του να μην ορίσει ομάδες εργασίας αυτοαξιολόγησης και με βάση τις αποφάσεις ΕΛΜΕ-ΟΛΜΕ, αποφασίζει, σχετικά με την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης» και τα «Σχέδια δράσης», ότι δεν μπορεί να εγκρίνει οποιαδήποτε εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης».

ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΑ)

Η αυτοαξιολόγηση, όπως και ολόκληρο το ως τώρα νομοθετικό πλαίσιο, αναδεικνύει τη σχολική μονάδα ως αυτόνομη, ως κύριο δηλαδή φορέα προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου, με ευθύνη στα οικονομικά της και στο πρόγραμμα λειτουργία της, πράγμα που οδηγεί στη διαφοροποίηση και κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών.

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, με βάση τους δείκτες και τα κριτήρια που θέτει, επικεντρώνεται στην αξιολόγηση του σχολείου με βάση κυρίως τις επιδόσεις και τη διαρροή των μαθητών («επιτεύγματα και πρόοδος μαθητών», «διαρροή και φοίτηση», «ατομική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών»...), πράγμα που είναι για μας ηθικά και παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο. Τα ζητήματα αυτά βρίσκονται σε άμεση εξάρτηση με μια σειρά κοινωνικές παραμέτρους που έχουν την ρίζα τους στις ταξικές ανισότητες που αναπαράγονται από το ίδιο το κοινωνικό – οικονομικό σύστημα.

Αυτή η διαδικασία θα βαθύνει ακόμα περισσότερο την κατηγοριοποίηση και ταξική διαφοροποίηση των σχολικών μονάδων. Θα βρουν έδαφος να αναπτυχθούν κι άλλο αντιδραστικές «ρατσιστικές » αντιλήψεις για τη δήθεν «κληρονομική αμορφωσιά των παιδιών των εργατών, των φτωχών λαϊκών οικογενειών, των μεταναστών και των μειονοτήτων», με στόχο να εγκαταλείψουν πρόωρα το σχολείο, να στραφούν στην ψευτοκατάρτιση και να γίνουν «οι σκλάβοι του 21ου αιώνα» στο βωμό των επιχειρηματικών κερδών.

Την παραπάνω κατάσταση συμπληρώνει η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού που προωθείται με βάση το ΠΔ 152/2013. Τα κριτήρια με βάση τα οποία θα αξιολογείται θετικά ο εκπαιδευτικός είναι το κατά πόσον στηρίζει και υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα τύπου «επιχειρηματικότητα», «ευρωπαϊκή μνήμη», αν προωθεί αντιδραστικές παιδαγωγικές αντιλήψεις στο όνομα της καινοτομίας, αν συνδράμει στην σύνδεση της σχολικής μονάδας με τους χορηγούς και τις ανάγκες των επιχειρήσεων, αν ανοίγει δρόμους για αντικατάσταση της γνώσης με τις δεξιότητες και σε τελική ανάλυση, μέσω της λεγόμενης «διαθεματικότητας», της μόρφωσης με την πληροφορία.

Για όλους τους παραπάνω λόγους δεν μπαίνουμε στη διαδικασία συζήτησης των δεικτών των ομάδων και τοποθετούμαστε γενικά στο ζήτημα της αξιολόγησης. Δεν νομιμοποιούμε με τη στάση μας τη λογική της κυβέρνησης που μας θέλει συνενόχους στο πέρασμα της αντιεκπαιδευτικής θύελλας και δηλώνουμε ότι θα αντιπαλέψουμε όπως και όλη την αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική πολιτική μαζί με τους γονιούς, τους μαθητές μας και όλους τους εργαζόμενους.

Ουπς!!!!!!!!! Τι έχουμε εδώ;

Ένα σύλλογο που δεν κατάφερε να ομονοήσει σε ενιαίο κείμενο. Αφενός απορρίπτει το κείμενο της ΔΟΕ και αφετέρου υιοθετεί το κείμενο του ΠΑΜΕ αλλά ως εναλλακτική λύση και παράλληλα με ένα άλλο κείμενο...

Αυτή είναι η συντεταγμένη αντίδραση;

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 6:44 pm

Πριν προλάβετε να θυμώσετε με τους διασπαστές, που βιάστηκαν να αφήσουν στην άκρη το ενιαίο κείμενο - απάντηση της ίδιας της ΔΟΕ, και σήκωσαν μπαϊράκι, κάντε μια επίσκεψη στους ακόλουθους συνδέσμους. Και θα δείτε ποιος τελικά συνέταξε το κείμενο που εμφανίζεται τώρα ως κείμενο της ΔΟΕ.

Σύλλογος Δελμούζος

http://www.syllogosdelmouzos.gr/

Και από την αρχική σελίδα του συλλόγου αναδημοσιεύουμε το ακόλουθο:

Σχέδιο κειμένου που προτείνουμε να κατατεθεί σε όλα τα σχολεία στις συνεδριάσεις των συλλόγων διδασκόντων για τη "γενική εκτίμηση της εικόνας του σχολείου των Κανδηλώρου Χρήστου, Πριμηκύρη Δημήτρη, μελών του ΔΣ του συλλόγου μας

Και τώρα κλικ για να δείτε το κείμενο των συναδέλφων Κανδηλώρου και Πριμηκύρη:

http://www.syllogosdelmouzos.gr/014/260514.pdf

Είναι ή δεν είναι το ίδιο με αυτό που υποτίθεται ότι με μεγάλη μυστικότητα μας έστειλε η ΔΟΕ και εντολή να μην αναρτηθεί στο διαδίκτυο;

Ρεεεεεεεεεεεεεε! Ξυπνάτε! Μας δουλεύουν όλοι ψιλό γαζί....

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 6:51 pm

Κι έρχεται μετά ο Α' Σύλλογος Αθήνας και με τεράστια γράμματα στην ιστοσελίδα του λέει στα μέλη του:

http://www.a-athinon.gr/?p=4156

Β. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ :
Συγκεκριμένα την αμέσως επόμενη περίοδο :

Απέναντι στη διαδικασία της ΑΕΕ :

α. Δεν συμμετέχουμε σε ομάδες εργασίας, συνεχίζουμε τις στάσεις εργασίας για το μπλοκάρισμα της διαδικασίας της ΑΕΕ.

β. Στηρίζουμε το κοινό κείμενο της ΔΟΕ και του Συλλόγου – όταν καλούμαστε στο Σύλλογο Διδασκόντων για τη διαδικασία της ΑΕΕ – ως κοινή και ενιαία απάντηση και στάση. Επιμένουμε στην κατάθεση και υπερψήφιση του συγκεκριμένου κειμένου ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ για να υπερασπίσουμε τον ενιαίο χαρακτήρα της απάντησής μας.

Υπερασπίζονται λέει τον ενιαίο χαρακτήρα της απάντησης.

Ψέμα. Υπερασπίζονται την άποψη τη δική τους. Και την άποψη εκείνων που προώθησαν το κείμενο στη ΔΟΕ και η ΔΟΕ το υιοθέτησε ελλείψει άλλου...

Χωρίς να τεθεί σε γενικές συνελεύσεις.

Χωρίς καν να ερωτηθούν τα μέλη του ίδιου του ΔΣ της ΔΟΕ.

Για τέτοιο κείμενο μιλάμε.

Και κείμενο που το ΠΑΜΕ το καταγγέλλει ότι εναρμονίζεται με το πνεύμα του υπουργείου για τους δείκτες.

Αποκαλυπτικό του πώς κινήθηκαν τα πράγματα είναι και ετούτο εδώ που διαβάσαμε στις ιστοσελίδες του Α' Συλλόγου Αθήνας:

http://www.a-athinon.gr/?p=4084

Γενική Συνέλευση 14ης Μάη – Ο Αγώνας ενάντια στην αξιολόγηση – αυτοαξιολόγηση συνεχίζεται

Η Έκτακτη Γενική Συνέλευση πραγματοποιήθηκε στις 14 Μάη με θέμα την πορεία του αγώνα ενάντια στην αξιολόγηση. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας τέθηκε θέμα απαρτίας από μέλος του ΔΣ. Πραγματοποιήθηκαν δυο ενδεικτικές ψηφοφορίες, μια για τον καθορισμό της τακτικής μας (τα 4 σημεία που ακολουθούν) και μια για το κοινό κείμενο του Συλλόγου. Στην πρώτη ομόφωνα καταλήχθηκαν τα παρακάτω σημεία, ενώ στη δεύτερη κατά πλειοψηφία το κοινό κείμενο του Συλλόγου. Οι αποφάσεις αυτές υιοθετήθηκαν από το ΔΣ.

Συγκεκριμένα :

Στόχος μας είναι να μπλοκάρουμε τη διαδικασία της ΑΕΕ στην κατεύθυνση των αποφάσεων των ΓΣ του Συλλόγου μας. Είναι πλέον κοινή παραδοχή ότι ο στόχος του μηχανισμού αυτοαξιολόγησης-αξιολόγησης είναι η νομιμοποίηση και η εφαρμογή της πολιτικής της κατηγοριοποίησης σχολείων και εκπαιδευτικών, η προώθηση του σχολείου της αγοράς, της χειραγώγησης και του ανταγωνισμού των εκπαιδευτικών, της καθήλωσης – μείωσης μισθών και βαθμών και τελικά των απολύσεων. Γι αυτό, απέναντι στον αυταρχισμό και τα «εντέλεσθε» του υπουργείου, πρέπει να σταθούμε πιο αποφασισμένοι και πιο ενωμένοι από ποτέ.

Συνεχίζουμε την οργάνωση των στάσεων εργασίας. Δεν συμμετέχουμε σε καμιά συνεδρία των ομάδων εργασίας. Ήδη για 10 σχολικές μονάδες του Συλλόγου μας το ΔΣ έχει εξειδικεύσει τη διαρκή στάση εργασίας της ΔΟΕ και οι στάσεις εργασίας έχουν ξεκινήσει από τις αρχές Μάη με μεγάλη επιτυχία. Σε κάθε περίπτωση, οι στάσεις εργασίας ισχύουν ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ της ΑΕΕ. Επιδιώκουμε την επέκτασή τους σε όλα τα σχολεία του Συλλόγου μας.

Για την περίπτωση που διαπιστώνεται η ανάγκη συμπληρωματικών μορφών αντίστασης στην ΑΕΕ, ο Σύλλογος καταλήγει από τώρα στο κοινό κείμενο που προτείνεται στους Συλλόγους Διδασκόντων. Το κείμενο του Συλλόγου θα σταλεί στη ΔΟΕ και στις σχολικές μονάδες για τις τελικές παρατηρήσεις.

Σε περίπτωση έκτακτων εξελίξεων, το ΔΣ θα συνεδριάσει για να επανακαθορίσει την τακτική μας. Σε κάθε περίπτωση, η τακτική ΓΣ της 29ης Μάη θα πάρει τις τελικές αποφάσεις για τις μορφές αγώνα.

Το κείμενο του Συλλόγου θα σταλεί στη ΔΟΕ...............

Από μια συνέλευση που αντιμετώπιζε θέμα απαρτίας.......

Και στη συνέχεια το κείμενο ταξίδεψε και έφτασε και σε μας.

Και πρέπει τώρα να το υπακούσουμε και να το καταθέσουμε αυτούσιο χωρίς προσθαφαιρέσεις!!!!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 7:14 pm

Και τώρα πάμε στο σύλλογο Αριστοτέλης. Και στις καταγγελίες που ανέβασε κατά της ΔΟΕ και του ενιαίου κειμένου στο alfavita.

ΠΗΓΗ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ - ALFAVITA.GR

Θέμα: Σχετικά με την απόφαση της ΔΟΕ για κατάθεση κοινού κειμένου-έκθεσης

Στην απόφαση του ΔΣ της ΔΟΕ 22/5 αρ.πρωτ.888 που εστάλη στα σύλλογό μας και στις σχολικές μονάδες, έχετε καταγράψει κείμενο-έκθεση αυτοαξιολόγησης που προτείνετε να καταθέσουν ενιαία όλες οι σχολικές μονάδες.

Θεωρούμε απαράδεκτη την απόφαση του ΔΣ να προχωρά σε μια τέτοια απόφαση χωρίς να τη θέτει πρώτα στην κρίση του κλάδου, κηρύσσοντας Γενικές συνελεύσεις και ολομέλεια προέδρων και ως ΔΣ οφείλουμε να θέσουμε τα παρακάτω ζητήματα:

1. Αν είχατε προαποφασίσει να προτείνετε στον κλάδο κείμενο-έκθεση, γιατί το αποκρύψατε σε όλες τις προηγούμενες αποφάσεις του ΔΣ (πουθενά δεν αναφερθήκατε σε κείμενο-έκθεση παρά μόνο σε κείμενο), και τότε γιατί κηρύξατε διαρκείς στάσεις εργασίας, ποια η σκοπιμότητά τους; Οι στάσεις εργασίας υποτίθεται με βάση τα κείμενά σας, ότι είχαν ένα και μοναδικό στόχο να μη λειτουργήσουν οι ομάδες εργασίας και να μπορούν οι εκπαιδευτικοί να απέχουν στην πράξη από τις διαδικασίες της αυτοαξιολόγησης.

2. Αν δεν είχατε προαποφασίσει κείμενο-έκθεση, τότε γιατί δεν εξηγείται στην τωρινή σας απόφαση τους λόγους για τους οποίους αναιρείτε τους υποτιθέμενους προηγούμενους στόχους και προτείνετε σήμερα κείμενο-έκθεση; Δεν υπάρχει καμία απολύτως συνδικαλιστική και πολιτική τοποθέτηση της απόφασής σας.

3. Ο κλάδος έχει όργανα για την εκτίμηση της κατάστασης και λήψης αποφάσεων. Τα έχετε ακυρώσει όλα εκτός του ΔΣ της ΔΟΕ εδώ και δυο μήνες, ακόμα και την κρίσιμη στιγμή της επιστράτευσης!!! Ακυρώσατε ακόμα και τα συντεταγμένα συνδικαλιστικά όργανα του κλάδου που είναι η βάση συγκρότησης των σωματείων, τις Γενικές Συνελεύσεις και οδηγηθήκατε σε αποφάσεις αποκλειστικά από το ΔΣ της ΔΟΕ. Για ένα μέγιστης σημασίας θέμα, που η προώθησή του οδηγεί σε αλλαγή σελίδας για την εκπαίδευση, που εισάγει την κατηγοριοποίηση των σχολείων, που γίνεται όχημα για απολύσεις, που προωθεί τον κανιβαλισμό και τον ανταγωνισμό, όπως εσείς γράφατε στις αποφάσεις σας, δεν απευθυνθήκατε ούτε μία φορά στη βάση του κλάδου. Όλες οι Γενικές Συνελεύσεις που έγιναν, πραγματοποιήθηκαν με αποφάσεις των τοπικών συλλόγων και χωρίς να τις εξαγγείλετε όπως οφείλατε και χωρίς φυσικά να θέσετε στην κρίση τους τις κάθε φορά αποφάσεις σας!!!

4. Με έκπληξη διαβάσαμε ότι ενώ το στείλατε μέσω του σχολικού δικτύου του υπουργείου σε όλες τις σχολικές μονάδες, ζητάτε από τους συλλόγους να μην αναρτηθεί!!! Αδυνατούμε να εξηγήσουμε αυτή τη στάση. Για να μην τη μάθει το Υπουργείο; Την έμαθαν 60.000 εκπαιδευτικοί και δε θα φτάσει στο Υπουργείο;

5. Στην απόφασή σας για κατάθεση κοινού κειμένου-έκθεσης αναφέρετε ότι αυτό γίνεται «…ώστε με συντεταγμένο τρόπο ο κλάδος να σταθεί απέναντι στις πιέσεις του Υπουργείου Παιδείας, ακυρώνοντας, μέσα από την ενιαία μορφή της απάντησης – έκθεσης, την προσπάθεια του Υπουργείου Παιδείας να επιβάλει με μονομερείς, αυταρχικές ενέργειες την αξιολόγηση – χειραγώγηση…». Όμως, η κατάθεση στη συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων κειμένου-έκθεση με βάση τις διαδικασίες της ΑΕΕ σημαίνει ότι η σχολική μονάδα συμμετείχε και εκτέλεσε τις διαδικασίες της αυτοαξιολόγησης. Το κοινό κείμενο ακυρώνει το στόχο της κατηγοριοποίησης των σχολικών μονάδων για φέτος αλλά δηλώνει με σαφήνεια ότι η αυτοαξιολόγηση προχωρά και οι εκπαιδευτικοί θα καλεστούν με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς (1η Σεπτέμβρη) να συνεχίσουν τη λειτουργία της. Όπως όλοι/ες ξέρουμε η αυτοαξιολόγηση δεν είναι μια έκθεση και ξεμπερδέψαμε. Η έκθεση είναι η πρώτη πράξη του έργου. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο νόμος 3848/2010:

1. Κάθε σχολική μονάδα, μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου, καταρτίζει πρόγραμμα δράσης με τους εκπαιδευτικούς στόχους για το σχολικό έτος που ξεκινά.

2. Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς η σχολική μονάδα συντάσσει έκθεση με την οποία αξιολογούνται: α) η απόδοση της σχολικής μονάδας στο σύνολό της, β) η επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων που είχαν τεθεί στονπρόγραμμα δράσης και γ) οι επιτυχίες, οι αδυναμίες και τα προβλήματα που αντιμετωπίστηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Με την ίδια έκθεση διατυπώνονται προτάσεις βελτίωσης για την επόμενη σχολική χρονιά.

3. Το πρόγραμμα δράσης και η έκθεση αξιολόγησης, τα οποία καταρτίζονται με ευθύνη του διευθυντή της σχολικής μονάδας σε συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων και τους σχολικούς συμβούλους, γνωστοποιούνται στους μαθητές και στο σύλλογο γονέων, δημοσιεύονται στο διαδίκτυο στις ιστοσελίδες του σχολείου και της αρμόδιας διεύθυνσης εκπαίδευσης και υποβάλλονται στο Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας (Κ.Ε.Ε.).

4. Οι προϊστάμενοι διευθύνσεων και γραφείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καταρτίζουν πρόγραμμα δράσης για κάθε σχολικό έτος και στη συνέχεια υποβάλλουν σχετικές εκθέσεις στους οικείους περιφερειακούς διευθυντές εκπαίδευσης.

Και επίσης όπως αναφέρει και η εγκύκλιος 10/12:

«…Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς κάθε σχολική μονάδα υποβάλλει Ετήσια Έκθεση Αξιολόγησης. Τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα της Ετήσιας Έκθεσης αξιοποιούνται στον ετήσιο προγραμματισμό του επόμενου σχολικού έτους και στον γενικότερο εκπαιδευτικό σχεδιασμό του σχολείου…»

Όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι το θέμα δεν έληξε με την κατάθεση κοινής έκθεσης.

Στη 1η Σεπτεμβρίου οι σχολικές μονάδες θα καλεστούν να συνεχίσουν τις διαδικασίες που οι ίδιες δήλωσαν ότι πραγματοποίησαν. Δηλαδή να εκτελέσουν τα σχέδια εργασίας και να προχωρήσουν πάλι από την αρχή σε συγκρότηση ομάδων κ.λπ.

Η κατηγοριοποίηση των σχολείων δεν μπορεί να εφαρμοστεί για φέτος με βάση την κοινή έκθεση αλλά η αυτοαξιολόγηση προχωρά κανονικά με βάση τις επιταγές του Υπουργείου. Η απόφαση του ΔΣ δεν αναφέρετε καθόλου στους τρόπους με τους οποίους θα συνεχιστεί η ακύρωση της ΑΕΕ στην πράξη (όπως κατά την εκτίμηση του ΔΣ είναι η κοινή έκθεση).

Όπως έχουμε και στο παρελθόν με απόφασή μας δημοσιοποιήσει και αποστείλει και σε σας, το ΔΣ της ΔΟΕ και το εκπαιδευτικό κίνημα έπρεπε να παλέψει ώστε να δημιουργήσει μαζικό ρεύμα άρνησης των διαδικασιών της αυτοαξιολόγησης, όπως συγκεκριμένα εκφράστηκε από το ψήφισμα μας:

«…Με βάση τα παραπάνω δηλώνουμε προς το σωματείο μας ότι οι παρακάτω που υπογράφουμε έχουμε την πρόθεση να αρνηθούμε τη συμμετοχή μας στις διαδικασίες της αυτοαξιολόγησης και της αξιολόγησης, στις ομάδες, δε θα συμμετέχουμε στη συγκρότηση και λειτουργία τους, δε θα καταθέσουμε κείμενα αποτίμησης των δεικτών και σχέδια εργασίας, δε θα δεχτούμε στην τάξη αξιολογητές που έχουν στόχο την ατομική μας αξιολόγηση.

Για το σκοπό αυτό θα χρησιμοποιήσουμε την άρνηση με μαζικό πανελλαδικό ρεύμα άρνησης και τις στάσεις εργασίας…».

Με βάση τα παραπάνω:

• Καλούμε το ΔΣ της ΔΟΕ να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα μας για τις οποίες θα ενημερώσουμε τα μέλη μας στην έκτακτη ΓΣ που θα πραγματοποιήσουμε την Πέμπτη, 29/5

• Ζητάμε να κηρυχθούν έκτακτες ΓΣ και ολομέλεια προέδρων

• Καλούμε το ΔΣ της ΔΟΕ να δώσει πλήρη συνδικαλιστική και νομική κάλυψη στις αποφάσεις του σωματείου μας, των σχολείων και των όποιων μελών του συλλόγου μας αρνηθούν να καταθέσουν και να εγκρίνουν κείμενο-έκθεση αυτοαξιολόγησης

• ________________________________________
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε. «Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ»1ου, 3ου, 4ου, 5ου
Γραφείων Π.Ε. Α΄ Αθήνας
Κόρακα και Παπαναστασίου
Τηλέφωνο - Φαξ: 2108319372
e-mail: sylaristo@gmail.com
http://www.sylaristotelis.com
Αθήνα, 26-5-2014

Κατάλαβες;

Ποια είναι η συντεταγμένη αντίδραση;

Η πλήρης διάλυση και ο καθένας να λέει το δικό του.

Παράλληλοι μονόλογοι που έλεγε σοφά ο Λιαντίνης....

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 7:23 pm

Κι αφού απορρίπτει ο Αριστοτέλης το ενιαίο κείμενο της ΔΟΕ, φυσικά και προτείνει στα μέλη του άλλη απάντηση. Και μάλιστα όχι μία αλλά τρεις εναλλακτικές...

http://www.sylaristotelis.com/

Τι κάνουμε από δω και πέρα σχετικά με την αυτοαξιολόγηση

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία αυτής της μάχης. Η ενωμένη και αποφασιστική στάση μας μπορεί να ακυρώσει τα σχέδιά τους. Έχουμε κάθε λόγο να επιμείνουμε μαχητικά στην άρνηση της αυτοαξιολόγησης και της αξιολόγησης.

Το Υπουργείο Παιδείας αφού απέτυχε να αποσπάσει τη συναίνεσή των εκπαιδευτικών προσπαθεί να τρομοκρατήσει με απειλές για να πετύχει την υποταγή. Όμως, μπορούμε να νικήσουμε το φόβο αν συνειδητοποιήσουμε τη δύναμή μας, αν μαζικοποιήσουμε την αντίδρασή μας, αν οργανώσουμε και συντονίσουμε την πάλη μας.

Με βάση τη μέχρι σήμερα εμπειρία μας και τον υψηλό βαθμό ενότητας που οικοδομήσαμε συνεχίζουμε αποφασιστικά.

ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ

ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ

Μπροστά στις τελικές συνεδριάσεις των συλλόγων διδασκόντων για την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης» και τα «Σχέδια δράσης» ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς να μην καταθέσουν καμία δική τους πρόταση-εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης, γιατί, διευκολύνουν αυτόματα στην κατηγοριοποίηση των σχολείων από φέτος. Καλούμε ακόμη τους εκπαιδευτικούς που διαμόρφωσαν κάποια δική τους εισήγηση ή έκθεση να μην την καταθέσουν. Οι ξεχωριστές εκθέσεις αυτοαξιολόγησης για κάθε σχολική μονάδα αποτελούν μέγιστο στοιχείο προώθησης του ανταγωνισμού, είναι καταστροφικές για το δημόσιο σχολείο και τη θέση των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε αυτό. Η πράξη αυτή δεν είναι απλώς αντισυναδελφική, είναι βαθιά διαχωριστική και καταγγελτέα από το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Θεωρούμε ότι το ενιαίο κείμενο της ΔΟΕ ακυρώνει την κατηγοριοποίηση των σχολείων για φέτος αλλά με τον τρόπο αυτό η αυτοαξιολόγηση προχωρά κανονικά με βάση τις επιταγές του Υπουργείου. Καταθέτοντας ένα κείμενο γενικής εκτίμησης, παρόμοιο όλα τα σχολεία, δεν αποτελείπράξη ακύρωσης. Το υπουργείο επιδιώκει να εξασφαλίσει μια υποτυπώδη έκθεση, ανεξάρτητα από την «ποιότητά» της και το περιεχόμενο της, για να ανοίξει ο δρόμος για την ουσιαστική επιβολή της αμέσως μετά, για την προώθηση της ατομικής αξιολόγησης και για να επικαλεστεί ότι τελικά οι εκπαιδευτικοί αποδέχτηκαν τη διαδικασία και συναίνεσαν.

ΓιΆ αυτό καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων στην πρώτη ψηφοφορία τους να αποφασίσουν ότι δεν εγκρίνουν καμία εισήγηση-έκθεση με βάση το παρακάτω κείμενο:

Ο σύλλογος διδασκόντων του ……………………., αποφασίζει, σχετικά με την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης» και τα«Σχέδια δράσης», ότι δεν εγκρίνει οποιαδήποτε εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης».

Στη συνέχεια ο σύλλογος διδασκόντων μπορεί να επιλέξει με ποια επιχειρηματολογία θα συντάξει το πρακτικό με το οποίο δεν ενέκρινε καμία εισήγηση-έκθεση. Ο σύλλογός μας σας αποστέλλει σχέδια πρακτικών.

Διευκρινήσεις σχετικά με τη διαδικασία των συνεδριάσεων των συλλόγων διδασκόντων:

Με βάση τις διαδικασίες της ΑΕΕ, η τελική έγκριση οποιασδήποτε απόφασης παίρνεται υποχρεωτικά από την ολομέλεια του συλλόγου διδασκόντων και κατά πλειοψηφία. Ακόμα και αν μια ομάδα καταθέσει κείμενο, η ολομέλεια μπορεί αν αποφασίσει ότι δεν το εγκρίνει ή ότι εγκρίνει κάποιο άλλο.

Αν ο σύλλογος αποφασίσει ότι δεν μπαίνει στη διαδικασία έγκρισης εισηγήσεων-εκθέσεων, τότε οι όποιες εισηγήσεις-προτάσεις κατατεθούν μπορούν να καταγραφούν στο πρακτικό ως άποψη αυτού που την καταθέτει, αλλά δεν μπορεί νΆ αποτελέσουν απόφαση του συλλόγου.

Στο πρακτικό του συλλόγου δεν καταγράφεται ονομαστικά η ψήφος των εκπαιδευτικών ή η τοποθέτησή τους, παρά μόνον εφόσον οι ίδιοι το ζητήσουν.

Ενδεικτικά σχέδια πρακτικού του συλλόγου διδασκόντων προτείνουμε τα παρακάτω, τα οποία μπορεί να διαφοροποιηθούν, με την επισήμανση όμως, να καταλήγουν ότι δεν εγκρίνουν καμία εισήγηση-έκθεση:

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ (1)

Σήμερα, ……….....…….. .…./…/ 2014, και μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του Σχολείου, συνήλθε ο Σύλλογος Διδασκόντων του ……. Δημοτικού Σχολείου/νηπιαγωγείου σε συνεδρίαση με θέμα: ….

Η ανωτέρω διαδικασία πάσχει γιατί αντιβαίνει στο άρθρο 29 της 1340/2002 απόφασης σύμφωνα άλλωστε και με την από 28-3-2014 γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου της Δ.Ο.Ε.

Η έκθεση αυτοαξιολόγησης τελεί υπό τον όρο της έγκρισης από το σύλλογο διδασκόντων.

Με το παρόν, ο σύλλογος διδασκόντων αποφασίζει, σχετικά με την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης»και τα «Σχέδια δράσης», ότι δεν εγκρίνει οποιαδήποτε εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης» διότι:

Οι εκπαιδευτικοί του………………………… αντιμετωπίζουμε, στην καθημερινή προσπάθεια για τη διαπαιδαγώγηση και τη μόρφωση των μαθητών μας, πολλά και οξυμμένα προβλήματα που αφορούν συνολικά το πλαίσιο λειτουργίας της εκπαίδευσης και όχι αποκλειστικά τη σχολική μας μονάδα.

Για τα προβλήματα του σχολείου και συνολικά της εκπαίδευσης, οι εκπαιδευτικοί είτε ως άτομα είτε ως σύλλογος είτε μέσα από τους συνδικαλιστικούς τους φορείς είτε από κοινού με τους γονείς έχουμε καταθέσει, προφορικά ή γραπτά, τις απόψεις μας και τα αιτήματά μας στη διοίκηση και στο Υπουργείο Παιδείας.

Είναι προφανές ότι η αξιολόγηση και οι σχετικές διαδικασίες της, δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στην ανάδειξη και κυρίως στη λύση των προβλημάτων αυτών της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών γιατί δεν λαμβάνει υπόψη της τη συμβολή των πιο σημαντικών παραγόντων της εκπαιδευτικής διαδικασίας που αφορούν τη συνολική εκπαιδευτική πολιτική.

Κοινή διαπίστωση είναι ότι τα σχολεία λειτουργούν χάρη στο φιλότιμο, στην προσπάθεια και την προσφορά των εκπαιδευτικών που, εκτός από τα διδακτικά καθήκοντα, αναλαμβάνουν και διεκπεραιώνουν πλήθος άλλων εργασιών και δραστηριοτήτων.

Οι εκπαιδευτικοί και ο σύλλογος διδασκόντων θα συνεχίσουν, όπως έκαναν μέχρι τώρα στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους, να συμβάλλουν στη λειτουργία του σχολείου και ταυτόχρονα και μέσα από το σωματείο, νΆ αγωνίζονται για ένα σχολείο Δημόσιο Δωρεάν για όλους, χωρίς φραγμούς και διακρίσεις.

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ 2

Σήμερα, ……….....…….. .…./…/ 2014, και μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του Σχολείου, συνήλθε ο Σύλλογος Διδασκόντων του ……. Δημοτικού Σχολείου/νηπιαγωγείου σε συνεδρίαση με θέμα: ….

Η ανωτέρω διαδικασία πάσχει γιατί αντιβαίνει στο άρθρο 29 της 1340/2002 απόφασης σύμφωνα άλλωστε και με την από 28-3-2014 γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου της Δ.Ο.Ε.

Η έκθεση αυτοαξιολόγησης τελεί υπό τον όρο της έγκρισης από το σύλλογο διδασκόντων.

Με το παρόν, ο σύλλογος διδασκόντων αποφασίζει, σχετικά με την «Έκθεση της γενικής εκτίμησης της σχολικής μονάδας», την «Έκθεση αξιολόγησης»και τα «Σχέδια δράσης», ότι δεν εγκρίνει οποιαδήποτε εισήγηση-έκθεση στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης» διότι:

Η αυτοαξιολόγηση, όπως και ολόκληρο το ως τώρα νομοθετικό πλαίσιο, αναδεικνύει τη σχολική μονάδα ως αυτόνομη, ως κύριο δηλαδή φορέα προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου, με ευθύνη στα οικονομικά της και στο πρόγραμμα λειτουργία της, πράγμα που οδηγεί στη διαφοροποίηση και κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών. Τα χρήματα για τις λειτουργικές δαπάνες άλλωστε είναι ελάχιστα, ενώ ο δήμος δεν αποδίδει και αυτά τα πενιχρά, με αποτέλεσμα τη συνολική υποβάθμιση της λειτουργίας του σχολείου.

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, με βάση τους δείκτες και τα κριτήρια που θέτει, επικεντρώνεται στην αξιολόγηση του σχολείου με βάση κυρίως τις επιδόσεις και τη διαρροή των μαθητών («επιτεύγματα και πρόοδος μαθητών», «διαρροή και φοίτηση», «ατομική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών»...), πράγμα που είναι για μας ηθικά και παιδαγωγικά ανεπίτρεπτο. Τα ζητήματα αυτά βρίσκονται σε άμεση εξάρτηση με μια σειρά κοινωνικές παραμέτρους που έχουν την ρίζα τους στις ταξικές ανισότητες που αναπαράγονται από το ίδιο το κοινωνικό – οικονομικό σύστημα. Καθημερινά μαθαίνουμε για τις συνθήκες κοινωνικού αποκλεισμού των γονιών και για τις δύσκολες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες που βιώνουν. Έτσι καλούμαστε να στηρίξουμε υλικά, κοινωνικά, ψυχολογικά και παιδαγωγικά τους μαθητές μας και όχι να τους προτάξουμε ένα σχολείο εξεταστήριο, αλλά ένα σχολείο ενισχυτικό στις εκπαιδευτικές και κοινωνικές τους ανάγκες. Είναι γεγονός ότι ανάλογα με το κοινωνικό περιβάλλον σχηματίζονται και οι μαθητικές επιδόσεις, διαρροές, η ατομική και κοινωνική ανάπτυξη. Στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα η εκπαιδευτική πολιτική σχεδιάζεται ερήμην της εκπαιδευτικής κοινότητας η οποία απλά καλείται να συμμορφωθεί με τις επιταγές και τις αποφάσεις της κάθε κυβέρνησης.

Η παραπάνω κατάσταση επιδεινώνεται με την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού που προωθείται με βάση το ΠΔ 152/2013. Τα κριτήρια με βάση τα οποία θα αξιολογείται θετικά ο εκπαιδευτικός είναι το κατά πόσον στηρίζει και υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα τύπου «επιχειρηματικότητα», «ευρωπαϊκή μνήμη», αν προωθεί αντιδραστικές παιδαγωγικές αντιλήψεις στο όνομα της καινοτομίας, αν συνδράμει στη σύνδεση της σχολικής μονάδας με τους χορηγούς και τις ανάγκες των επιχειρήσεων, αν ανοίγει δρόμους για αντικατάσταση της γνώσης με τις δεξιότητες και σε τελική ανάλυση, μέσω της λεγόμενης «διαθεματικότητας», αν αντικαθιστά τη μόρφωση με την πληροφορία. Είναι αμφίβολο όμως, κατά πόσο θα μπορούσε το ΠΔ 152 να επιλύσει τα προβλήματα, τα οποία δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα συγκεντρωτικό σύστημα. Είναι δεδομένο ότι το εκπαιδευτικό έργο ενός/μιας εκπαιδευτικού που υπηρετεί σε μια οργανωμένη σχολική μονάδα έχει σαφώς περισσότερες πιθανότητες να είναι επιτυχημένο από το εκπαιδευτικό έργο ενός/μιας εξίσου καταρτισμένου/ης εκπαιδευτικού, ο/η οποίος/α όμως εργάζεται σε μια ακριτική σχολική μονάδα με ιδιαίτερες ελλείψεις.

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ 3

Η φιλοσοφία της αυτοαξιολόγησης είναι βαθιά ταξική και διαπνέεται από τη νεοφιλελεύθερη αντίληψη του “λιγότερο κράτος παντού” . Πραγματικός στόχος της είναι η απόσυρση του κράτους από τη δημόσια δωρεάν εκπαίδευση, η γενική διάλυση του δημόσιου τομέα. Απόδειξη γιΆ αυτό οι ίδιοι οι δείκτες της αυτοαξιολόγησης όπου π.χ. στα μέσα και στους πόρους η ευθύνη για την ανεύρεση των αναγκαίων και απαραίτητων κονδυλίων για τη λειτουργία της σχολικής μονάδας πέφτει στις πλάτες του σχολείου!!! Ο στόχος είναι η σχολική μονάδα, να έχει ευθύνη και υποχρέωση για τα οικονομικά της, για την επιλογή αναλυτικών και διδακτικών προγραμμάτων, βιβλίων και εκπαιδευτικών. Η συντήρηση ή η ανάπτυξή της να συναρτάται άμεσα από τη «ζήτηση» των εκπαιδευτικών «προϊόντων» της, ενώ θα πρέπει να είναι «ευαίσθητη» στις απαιτήσεις των «πελατών» που πρωτίστως θα είναι όσοι τη χρηματοδοτούν και φυσικά όχι οι ανάγκες των μαθητών για ολόπλευρη μόρφωση.

Για όλα τα προβλήματα της εκπαίδευσης στοχοποιεί τον εκπαιδευτικό, το μαθητή και τελικά τη συγκεκριμένη σχολική μονάδα, μη λαμβάνοντας καθόλου υπόψη τη συμβολή των πιο σημαντικών παραγόντων της εκπαιδευτικής διαδικασίας. ΓιΆ αυτό και οι δείκτες που αφορούν την ανάπτυξη και εφαρμογή διδακτικών και παιδαγωγικών πρακτικών και πρακτικών αξιολόγησης των μαθητών, διερευνούν κατά αποκλειστικότητα τον εκπαιδευτικό και τη διδακτική του πράξη, αυτόν θεωρούν υπεύθυνο για τη σχολική αποτυχία και φυσικά όχι την εκπαιδευτική πολιτική, τα αναλυτικά προγράμματα και βιβλία, που εισάγουν τη δεξιότητα και την πληροφορία σε βάρος της κριτικής σκέψης και της ολόπλευρης γνώσης, την υλικοτεχνική υποδομή των σχολείων, το εξεταστικό σύστημα. Η κοινωνική προέλευση των μαθητών, η οικογενειακή τους κατάσταση, οι συνθήκες διαβίωσής τους, η καταγωγή τους, οι γεωγραφικές ιδιαιτερότητες και οι ανισότητες στο οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο των γονιών τους, η σαφή άρνηση του κρατικής πολιτικής να παρέμβει ενισχυτικά για να αμβλύνει τις ταξικές ανισότητες, δεν έχουν ευθύνη με βάση την κεντρική λογική της αυτοαξιολόγησης.

Μέσω της σύνδεσής της με το ενιαίο μισθολόγιο, αποσκοπεί στη μισθολογική καθήλωση των εκπαιδευτικών, ενώ προσπαθεί να λειτουργήσει ως νομιμοποίηση των απολύσεων, των διαθεσιμοτήτων, της μόνιμης κινητικότητας και γενικά της κατάργησης όλων των εργασιακών δικαιωμάτων.

Επιδιώκει τη λειτουργία ενός “σχολείου της αγοράς” που θα λειτουργεί με αμιγώς ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια, βάζοντας στη θέση της εκπαίδευσης την κατάρτιση, με στόχο την τροφοδοσία της μελλοντικής αγοράς με πλήθη εργαζομένων καταδικασμένων σε μόνιμη εργασιακή ανασφάλεια και βαριά εκμετάλλευση.

Η εφαρμογή της θα έχει ως αποτέλεσμα την εκτεταμένη σχολική διαρροή που θα προκαλέσουν η κατηγοριοποίηση των σχολείων και από την άλλη η εντατικοποίηση που θα επιφέρουν οι συνεχόμενες εξετάσεις καθώς και τα αυξημένης δυσκολίας θέματα από την τράπεζα θεμάτων σε συνδυασμό με τον νέο τρόπο προαγωγής από τάξη σε τάξη.

Σημείωση:

Ανάλογα με τη σχολική μονάδα μπορούν να προστεθούν στους λόγους που οδηγούν στην απόφαση του συλλόγου διδασκόντων να μην εγκρίνει καμία εισήγηση-έκθεση, η συμμετοχή στις κηρυγμένες από τη ΔΟΕ στάσεις εργασίας, η απουσία λειτουργίας των ομάδων εξαιτίας των στάσεων, της έλλειψης κοινών κενών των εκπαιδευτικών κ.λπ.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Ιουν 01, 2014 7:37 pm

Και ερχόμαστε στο δια ταύτα. Στο τελικό συμπέρασμα.

1. Η δήθεν συντεταγμένη αντίδραση του κλάδου δεν υφίσταται. Ο καθένας έχει σηκώσει το δικό του μπαϊράκι και κάνει τα δικά του. Και έτσι και τολμήσει κανείς να με βρίσει ξανά για το ίδιο θέμα, θα θυμηθώ τον καιρό που ήμουν ναυτικός και θα τον πάρει και θα τον σηκώσει.

2. Το περίφημο ενιαίο κείμενο - απάντηση της ΔΟΕ δεν είναι της ΔΟΕ. Το έφτιαξαν κάποιοι σύλλογοι και το έστειλαν στη ΔΟΕ. Σε έναν από αυτούς εντοπίσαμε και τα ονόματα δύο συγκεκριμένων συναδέλφων που το συνέταξαν.

3. Το κείμενο αυτό της ΔΟΕ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις τόσο από το ΠΑΜΕ όσο και από χώρους - συλλόγους που ελέγχονται από γνωστούς συνδικαλιστές των Παρεμβάσεων. Το θεωρούν απαράδεκτο και καταγγέλλουν και τις διαδικασίες που υιοθετήθηκε.

4. Ποιος τελικά έφτιαξε όμως αυτό το κείμενο; Το πουλάκι λέει πως το έφτιαξαν συνδικαλιστές των Παρεμβάσεων. Ναι, καλά διαβάσατε. Μόνο που στη συνέχεια άλλοι των Παρεμβάσεων το κατέκριναν... Δηλαδή ούτε μεταξύ τους δεν μπορούν να συνεννοηθούν. Και επιμένουν όμως να μας τη λένε και να μας απειλούν πως θα μας κάνουν και βούκινο αν δεν τηρήσουμε συντεταγμένη στάση!!!!!!

Θα μας τρελάνουν;;;;;;;;;;

Λέω πως όχι.

Κι ελπίζω τώρα πλέον να δικαιολογείτε και τον αιρετικό τρόπο που ξεκίνησα το αφιέρωμα.

Επιπλέον δείτε και τις ώρες που γράφτηκαν όλα αυτά. Μια ολόκληρη νυχτούλα, τώρα πια βγήκε και ο ήλιος και σε λίγο θα ξεκινήσω για το σχολείο. Να συναντήσω τα Πρωτάκια μου. Που θέλω να τα κοιτάω στα μάτια και να μην ντρέπομαι.

Εγώ σ' αυτά και μόνο δίνω λογαριασμό.

Στην αθώα νέα γενιά που έλεγε και ο Δάσκαλός μου ο Λιαντίνης.

Και για το δικό τους χατίρι καταφέρνω να επιβιώνω μέσα στο γενικό παραλογισμό.

Ενάντια στο έγκλημα ημών των ενηλίκων σε βάρος τους.

Καλημέρα σας!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Δευ Ιουν 02, 2014 4:43 am

Μετά το μεγάλο ενδιαφέρον των συναδέλφων για το αφιέρωμα που ανεβάσαμε, συνεχίζουμε την έρευνα για να δούμε τι κάνουν και άλλοι σύλλογοι.

1. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ (ΕΛΛΗ ΑΛΕΞΙΟΥ)

http://www.syllogosellialexiou.gr/index.php/getting-started/784-2014-06-02-06-02-34

Είναι προφανές ότι τάσσεται με τη γραμμή του ΠΑΜΕ.

2. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ (Αχαρνές Αττικής)

http://syllogos-socratis.gr/

Υιοθετεί τη γραμμή του ΠΑΜΕ και προτείνει στα μέλη του το αντίστοιχο κείμενο απάντησης που αρνείται να κάνει αυτοαξιολόγηση... Παράλληλα έχουν ανεβάσει και ένα εναλλακτικό κείμενο, στην ίδια όμως πάντα γραμμή. Όπως δηλαδή και ο σύλλογος Σεφέρης.

3. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ (Α' ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ)

http://www.rigasfereospeiraias.gr/new/

Εδώ εντοπίσαμε μια διαφοροποίηση προς όσα παραπάνω παρουσιάσαμε. Ο Σύλλογος αυτός έδωσε έμφαση στη λήψη απόφασης μέσω της Γενικής του Συνέλευσης:

http://www.rigasfereospeiraias.gr/2014/2014_05_21_agonas_aksiologisi.pdf

Πλην όμως η Γενική Συνέλευση δεν κατάφερε να σημειώσει απαρτία:

http://www.rigasfereospeiraias.gr/2014/2014_06_01_enimerosi_gs.pdf

Οπότε και βρέθηκε στη δύσκολη θέση τι και τι να προτείνει. Αφενός συμβουλεύει να προσπαθήσουν οι σύλλογοι διδασκόντων να ματαιώσουν με κάθε τρόπο την αυτοαξιολόγηση (στάσεις εργασίας, σύνταξη αρνητικής έκθεσης - μάλλον εννοούν κάτι παρεμφερές με την έκθεση του ΠΑΜΕ) και αν αυτό δεν είναι εφικτό, ως έσχατη και μόνο λύση να καταθέσουν το κείμενο της ΔΟΕ!

4. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΣΜΥΡΝΗΣ)

Ο σύλλογος αυτός έχει εγκαταλείψει τον ιστότοπο που διέθετε και έχει επιλέξει την ενημέρωση με μέιλ. Τόσο με αυτά όσο και από την ως τώρα στάση του, προωθεί την πρόταση της ΔΟΕ και το κείμενο που προτείνει η Ομοσπονδία ως ενιαία απάντηση. Αξίζει εδώ να παρατηρήσουμε πως τις 4 από τις 7 έδρες τις έχει σχήμα που πρόσκειται στις Παρεμβάσεις και που προφανώς δεν ασπάζεται τις εκτιμήσεις του συλλόγου Αριστοτέλης αν κι εκεί υπάρχει πρόεδρος από τις Παρεμβάσεις.

Αν θέλουμε να καταλάβουμε γιατί όλη αυτή η διαφοροποίηση, θα πρέπει να ψάξουμε όχι μόνο σε ποια συνδικαλιστική παράταξη ανήκει ο κάθε συνδικαλιστής και τι δύναμη έχει η χι παράταξη στον κάθε σύλλογο, αλλά και σε ποιο πολιτικό κόμμα (πχ ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΝΑΡ κλπ)

Πίσω λοιπόν από όσα διαδραματίζονται, υπάρχει πολιτική κόντρα και όχι απλά συνδικαλιστική. Μόνο που δε βγαίνουν ανοιχτά να πούνε στον κόσμο γιατί υποστηρίζουν το άλφα ή το βήτα. Και με αυτή την επισήμανση ας δούμε τι λένε και οι Αγωνιστικές Κινήσεις που πρόσκεινται στην εξωκοινοβουλευτική αριστερά, ΚΚΕ (μ-λ) αν δεν κάνω λάθος...

http://deltioake.blogspot.gr/

Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση δεν ξέρω αν υπάρχει σύλλογος που πρόσκειται στις Αγωνιστικές Κινήσεις. Οπότε θα δώσω το κείμενο της ΕΛΜΕ ΣΑΜΟΥ:

29/5/14

ΔΕΝ ΥΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ!
ΔΕΝ ΥΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ!
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ!

Καθώς επιταχύνονται τα μέτρα και οι πολιτικές που γκρεμίζουν τις κατακτήσεις μας και το δωρεάν δημόσιο σχολείο, (προώθηση ατομικής αξιολόγησης, συγχωνεύσεις-καταργήσεις εκατοντάδων σχολείων εφαρμογή τράπεζας θεμάτων κοκ), καλούμε όλους τους συναδέλφους να επιμείνουν και να στηρίξουν έμπρακτα τις αποφάσεις άρνησης υλοποίησης της αυτοαξιολόγησης που όλο το προηγούμενο διάστημα μαζικά πάρθηκαν στη Σάμο αλλά και σε όλη τη χώρα. Σε αυτή την κατεύθυνση κινούνται ήδη και πολλές ΕΛΜΕ.

Πιο συγκεκριμένα καλούμε:

Να μην συνεδριάσουν οι λεγόμενες ομάδες εργασίας και να μην διαμορφωθούν από αυτές εισηγήσεις-εκθέσεις. Ακόμα και στην περίπτωση που έχουν ήδη δημιουργηθεί τέτοιες εισηγήσεις-εκθέσεις, αυτές να μην κατατεθούν στη σχετική συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων

Η συνεδρίαση του Συλλόγου διδασκόντων σε κάθε σχολείο να καταλήξει στη σύνταξη πρακτικού ανάδειξης των πραγματικών προβλημάτων (απολύσεις, διάλυση εργασιακών σχέσεων, «νέο» Λύκειο, τράπεζα θεμάτων, κατακόρυφη μείωση χρηματοδότησης σχολείων κλπ) και όχι σε «έκθεση αυτοαξιολόγησης» της σχολικής μονάδας όπως απαιτεί το ΥΠΑΙΘ. Ο Σύλλογος Διδασκόντων έχει κάθε δικαίωμα σε μια τέτοια απόφαση ακόμα και ανεξάρτητα από τις σχετικές αποφάσεις που πήρε για το ζήτημα αυτό το προηγούμενο διάστημα.

Τέλος καλούμε το νέο Διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Σάμου να σεβαστεί τόσο τις μέχρι τώρα σχετικές αποφάσεις του Σ.Δ. του σχολείου, όσο βέβαια και το λόγο παραίτησης της προηγούμενης Διευθύντριας (άρνηση συγκρότησης ομάδων εργασίας) αντιτασσόμενος σε κάθε αντισυναδελφική λογική και πολύ περισσότερο στην «ανθρωποφαγική λογική» που καλλιεργεί η κυβέρνηση και η πολιτική της.

Η αυτοαξιολόγηση-αξιολόγηση, όχι μόνο δεν στοχεύει να λύσει τα προβλήματα του σχολείου, των μαθητών και των εκπαιδευτικών αλλά αντίθετα έχει στο στόχαστρο όλα τα δικαιώματα μας. Αυτά μπορούμε να τα υπερασπιστούμε μόνο με τη συλλογική μας στάση και πάλη απέναντι στη βάρβαρη πολιτική του συστήματος. Ας ενωθούμε μπροστά σε αυτή τη μάχη αποφασιστικά και μαζικά!

Το Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Σάμου

Η περίπτωση αυτή μας δίνει ταυτόχρονα και το τι γίνεται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Που και γι' αυτήν ισχύουν τα όμοια για το θέμα της αυτοαξιολόγησης. Και βλέπουμε πως δε γίνεται λόγος για ενιαίο κείμενο αλλά να φτιάξει ο κάθε σύλλογος διδασκόντων το δικό του!!!

Ίσως αξίζει να περάσουμε μια βόλτα και από το χώρο της ΟΛΜΕ. Τι λέει η αδελφή Ομοσπονδία και πώς χειρίζεται το ακανθώδες πρόβλημα της αυτοαξιολόγησης.

ΟΛΜΕ

http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=7620

07-05-2014 Δράσεις για την Αυτοαξιολόγηση – Αξιολόγηση

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί τους συναδέλφους με τη συσπείρωσή τους σε κάθε σχολείο και αξιοποιώντας την απεργία – αποχή από διαδικασίες αξιολόγησης που έχει κηρύξει η ΑΔΕΔΥ καθώς και τις στάσεις εργασίας των ΕΛΜΕ, να μη συμμετέχουν στη λειτουργία των ομάδων εργασίας και τους συλλόγους καθηγητών να καταψηφίσουν τα όποια συμπεράσματά τους υπερψηφίζοντας το πλαίσιο της ΟΛΜΕ, να μη νομιμοποιήσουν με κανένα τρόπο αυτή τη διαδικασία.

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί τις ΕΛΜΕ με τη μαζική – αγωνιστική κινητοποίηση να αποτρέψουν τα σεμινάρια επιμόρφωσης Δ/ντών για την ατομική αξιολόγηση που θα επιχειρηθεί να γίνουν στις Δ/νσεις.

Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ καλεί Δ/ντές και σχολικούς συμβούλους να αρνηθούν να παίξουν το ρόλο του αξιολογητή των συναδέλφων και να συνταχθούν με το οργανωμένο σ.κ.

Καλεί τα Δ.Σ. των ΕΛΜΕ να οργανώσουν συσκέψεις Διευθυντών ώστε να εκφράσουν δημόσια την αντίθεσή τους στην ατομική αξιολόγηση, και να είναι έτοιμοι για μαζικές παραιτήσεις για να μην περάσουν τα σχέδια αυτά.
Οι Σύλλογοι των καθηγητών με αγωνιστικό τρόπο αξιοποιώντας τις μορφές δράσεις ΑΔΕΔΥ – ΟΛΜΕ – ΕΛΜΕ να αποτρέπουν την παρουσία των σχολικών συμβούλων στην τάξη για την αξιολόγηση των συναδέλφων.

Ποιο είναι το πλαίσιο που προτείνει η ΟΛΜΕ; Στάθηκε αδύνατον να το προβάλλουμε. Λέτε να είναι και αυτό κάποιο ενιαίο κείμενο σαν αυτό που μας προτείνει η ΔΟΕ;

Πάντως στον ακόλουθο σύνδεσμο καταφέραμε να διαβάσουμε αρκετά σημαντικά στοιχεία από τον αποτίμηση της ΟΛΜΕ για το θέμα της αυτοαξιολόγησης:

http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=7613

Και αξίζει να δούμε τι διαφορετικό πρότεινε η ΟΛΜΕ από τις αρχές του Απρίλη στα μέλη της:

http://www.alfavita.gr/

Εκεί και διαβάζουμε το εξής:

Oι Σύλλογοι Διδασκόντων προχωρούν στη σύνταξη πρακτικού στο οποίο αναφέρεται η διαφωνία τους με την αυτοαξιολόγηση.

Ενώ παρακάτω υπάρχει και φόρμα ατομικής δήλωσης:

ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΕ

Δηλώνω ότι δεν επιθυμώ τη συμμετοχή μου σε ομάδες εργασίας για την ΑΕΕ γιατί:

δεν θέλω ως εκπαιδευτικός να υλοποιήσω τον αντιδραστικό μηχανισμό της αξιολόγησης που θα οδηγήσει στην κατηγοριοποίηση σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών, στο παραπέρα χτύπημα των μορφωτικών δικαιωμάτων των μαθητών και των εργασιακών - μισθολογικών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και στην απόλυση πολλών εξ αυτών.

Ερχεται σε αντίθεση με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου μου (όπου υπάρχει),
την απόφαση του Σωματείου και της Ομοσπονδίας μου

Θεωρώ, τέλος, ότι η όποια υποχρεωτική συμμετοχή μου ανατεθεί είναι και θεσμικά παράτυπη, υποβαθμίζει παιδαγωγικά και ουσιαστικά τη λειτουργία του Συλλόγου Διδασκόντων και επιφυλάσσομαι παντός νόμιμου δικαιώματος μου.

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο κείμενο με αυτό που μας έστειλε η ΔΟΕ να υπογράψουμε. Και που στην αρχική του μορφή είχε και τη φράση: "Θα εκτελέσω την εντολή"... Κατόπιν το κόψανε και αφήσανε το θεωρώ παράνομη ελλείψει αρμοδιότητας την εντολή που μου δώσατε....

Τα συμπεράσματα δικά σας για όλα τα παραπάνω.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τετ Ιουν 11, 2014 5:52 pm

ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΗΤΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΕ

ΤΟ ΝΕΟ ΤΗΣ ΚΕΙΜΕΝΟ

Η συντεταγμένη αντίδραση του κλάδου αντικαταστάθηκε στην παρούσα ανακοίνωση με την πλειοψηφία που συμφωνεί με τη ΔΟΕ. Και τα περί στάσεων εργασίας συμπληρώθηκαν με δικαιολογίες πως αν τις είχαν κάνει όλοι, θα σταματούσε η αυτοαξιολόγηση. (Η κήρυξη στάσεων εργασίας με στόχο να αποτραπεί η ουσιαστική λειτουργία των ομάδων εργασίας ήταν μια μέθοδος που αν είχε υιοθετηθεί από το σύνολο των εκπαιδευτικών θα είχε ακυρώσει τόσο τυπικά όσο και ουσιαστικά τη διαδικασία της ΑΕΕ. )

Θέλουν μα δεν μπορούν να κρύψουν την αλήθεια για το σάλο που έχει ξεσπάσει ενάντια στην πρόταση της ΔΟΕ. Και από συλλόγους και από παρατάξεις.

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=17&p2_articleid=10748

Αρ. Πρωτ.911

Αθήνα 11/6/2014

Προς

Τους Συλλόγους Εκπαιδευτικών Π.Ε.

Θέμα:  Ο αγώνας για την ακύρωση στην πράξη της Α.Ε.Ε. συνεχίζεται

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., από την πρώτη στιγμή που η πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΙΘ, με μονομερείς ενέργειες και με παντελή απουσία ουσιαστικού διαλόγου με την εκπαιδευτική κοινότητα, αποφάσισε να επιβάλει τη διαδικασία της ΑΕΕ της σχολικής μονάδας  σε σύνδεση με την ατομική αξιολόγηση, στάθηκε ξεκάθαρα απέναντί της και με σειρά αποφάσεων και ενεργειών στόχευσε και στοχεύει στην ακύρωση της επιχείρησης χειραγώγησης του κλάδου των εκπαιδευτικών. Δεν ακολούθησε τον παραδοσιακό και «εύκολο» συνδικαλιστικά δρόμο της απόφασης για κάλεσμα των συναδέλφων «να μην πειθαρχήσουν». Δεν τον ακολούθησε τόσο από άποψη για τον τρόπο λειτουργίας των συνδικαλιστικών οργάνων όσο και με για το λόγο ότι ανάλογες ενέργειες άλλων οργάνων, δίχως να είναι αυτή η πρόθεσή τους, δεν απέτρεψαν τη δρομολόγηση των διαδικασιών της ΑΕΕ από πολύ νωρίς.

Η ανάδειξη της απουσίας υποχρεωτικότητας και η εθελοντική βάση συγκρότησης των ομάδων εργασίας υπήρξε στάση που, αν και αμφισβητήθηκε έντονα από πολλούς, με πλήρη νομική τεκμηρίωση και συντονισμένη δράση, οδήγησε στη μη συγκρότηση των ομάδων εργασίας στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Η, με χαρακτηριστικά άλλων εποχών, αντιδημοκρατική κι αυταρχικού χαρακτήρα εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ στις 24/3/2014 δικαίωσε τη στάση της Δ.Ο.Ε. αλλά ταυτόχρονα έκανε την παρανομία επίσημο τρόπο λειτουργίας της πολιτικής ηγεσίας και υποχρέωσε, υπό μορφή «επιστράτευσης» τους συλλόγους διδασκόντων να συγκροτήσουν τις ομάδες εργασίας.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. ανέδειξε με σειρά ενεργειών και νομικά έγκυρων οδηγιών προς τους εκπαιδευτικούς, τη σκοτεινή αυτή πλευρά της λειτουργίας του ΥΠΑΙΘ. Η κήρυξη στάσεων εργασίας με στόχο να αποτραπεί η ουσιαστική λειτουργία των ομάδων εργασίας ήταν μια μέθοδος που αν είχε υιοθετηθεί από το σύνολο των εκπαιδευτικών θα είχε ακυρώσει τόσο τυπικά όσο και ουσιαστικά τη διαδικασία της ΑΕΕ. Ως εναλλακτικός τρόπος απαξίωσης της διαδικασίας επελέγη το Κείμενο Ενιαίας Απάντησης με στόχο να υποκαταστήσει τον τυπικό τρόπο συμπλήρωσης των εκθέσεων ΑΕΕ, να αναδείξει τα προβλήματα που έχει δημιουργήσει στη δημόσια εκπαίδευση, διαχρονικά,  η πολιτική των ηγεσιών του Υπουργείου Παιδείας και να μη δώσει ερείσματα στην πολιτική ηγεσία για την επιχείρηση κατηγοριοποίησης των σχολικών μονάδων. Το ότι η στάση αυτή της Δ.Ο.Ε. έχει δυσκολέψει απίστευτα την ηγεσία του ΥΠΑΙΘ γίνεται φανερό από το ότι αναγκάστηκε να δώσει παράταση στην κατάθεση των εκθέσεων μέχρι και την 21η Ιουνίου και λίγες ημέρες μετά τη λήξη της αρχικής προθεσμίας να δώσει την κατεύθυνση της συμπλήρωσης μιας φόρμας με συγκεκριμένα βήματα ώστε να αποτρέψει τους εκπαιδευτικούς από το να ακολουθήσουν το δρόμο που προτείνει το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε και η συντριπτική πλειοψηφία των Συλλόγων (ανεξαρτήτως παραταξιακών συσχετισμών).

Σήμερα, υπάρχουν πολλοί σύλλογοι διδασκόντων που υιοθετώντας απόλυτα την απόφαση της Ομοσπονδίας για στάση εργασίας των εκπαιδευτικών που καλούνται σε συνεδρίαση των ομάδων εργασίας, δεν πρόκειται να καταθέσουν απολύτως τίποτα στη διαδικασία της ΑΕΕ. Η στάση τους θα πρέπει να  είναι το παράδειγμα για όλους μας σχετικά με το πώς έρχονται οι νίκες για το συνδικαλιστικό κίνημα, όταν όλοι ακολουθούμε τον ίδιο, αποφασισμένο δρόμο. Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. χαιρετίζει και στηρίζει τη στάση τους, το δύσκολο και όχι δίχως κινδύνους δρόμο που ακολουθούν. Είναι και θα συνεχίσει να είναι δίπλα τους με όλα τα συνδικαλιστικά και νομικά μέσα που έχει στη διάθεσή του.

Τα σχολεία που οι σύλλογοι διδασκόντων αποφάσισαν να υιοθετήσουν την κατάθεση του Ενιαίου Κείμενου που πρότεινε η Δ.Ο.Ε. και Σύλλογοι Εκπαιδευτικών ( «Πρόοδος» Πειραιά, Α' Αθήνας κ.α.) αποτελούν την πλειοψηφία των σχολικών μονάδων του Κλάδου. Καλούμε κι εκείνους τους συναδέλφους που μέχρι σήμερα δεν έχουν ακολουθήσει το δρόμο του συνδικαλιστικού κινήματος να ενωθούν μαζί τους και να επιμείνουν στην αξιοποίηση του Κειμένου της Δ.Ο.Ε. στα περιγραφικά τμήματα της φόρμας του Υπουργείου, αφήνοντας τόσο τα αριθμητικά όσο τα αρχικά τμήματα της φόρμας όπου αποτυπώνεται όλη η λειτουργία του σχολείου, ασυμπλήρωτα. Τονίζουμε ότι αυτό θα πρέπει να επιχειρηθεί άμεσα ώστε να μπορέσουμε έγκαιρα να αντιμετωπίσουμε πιθανά προβλήματα και δυσλειτουργίες που, ίσως, δημιουργήσει η φόρμα σε αυτή την περίπτωση.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εκτιμά ότι παρά την σκληρή αντίδραση του Υπουργείου ο κλάδος των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στάθηκε και στέκεται με πρωτοφανή συσπείρωση απέναντί του έχοντας πλήρη συνείδηση ότι αυτή η ΑΕΕ δεν είναι τίποτε άλλο παρά η εισαγωγή στην αξιολόγηση των ποσοστώσεων, της κατηγοριοποίησης σχολείων κι εκπαιδευτικών και των απολύσεων.    

Αυτό αποδεικνύει και η δυναμική στάση των διευθυντών των σχολικών μονάδων στα παράνομου χαρακτήρα σεμινάρια για την αξιολόγηση. Σε ένα, πέρα από κάθε προσδοκία, τεράστιο ποσοστό οι διευθυντές απεργούν και αρνούνται να «επιμορφωθούν» για να μετατραπούν σε αξιολογητές δίνοντας μήνυμα ενότητας του κλάδου προς πάσα κατεύθυνση λίγο πριν τη μεγάλη μάχη για την αποτροπή της εφαρμογής της αξιολόγησης - χειραγώγησης.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΜΑΡΙΟΡΗ στις Τετ Ιουν 11, 2014 6:04 pm, 1 φορά

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τετ Ιουν 11, 2014 6:02 pm

http://deltioake.blogspot.gr/2014/06/blog-post_6.html

6/6/14

Διαλυτική κατάσταση δημιουργεί η ΔΟΕ

Δήλωση υποτέλειας η εισήγησή της για την αυτοαξιολόγηση

Πριν ολοκληρωθεί η καταμέτρηση των σταυρών των ψηφοδελτίων, η κυβέρνηση (που δεν έφυγε) σκλήρυνε την πολιτική της και η ΔΟΕ κατέγραψε μια πολυσέλιδη δήλωση υποτέλειας.

Θαυμάσαμε για μια ακόμη φορά το πόσο γελοίοι και επικίνδυνοι μπορούν να γίνουν αυτοί οι τύποι του ΔΣ της ΔΟΕ που, ενώ στέλνουν το πόνημά τους σε όλα τα σχολεία, ζητούν από τα σωματεία να μην αναρτηθεί!!! Κινήθηκαν στο παρά πέντε γιατί δε θέλουν να αφήσουν περιθώριο συλλογικής στάσης. Επιδιώκουν είτε να αποδεχτούμε την αξιολόγηση απαντώντας στους δείχτες κατά το δοκούν είτε να αποδεχτούμε την αξιολόγηση απαντώντας στους δείχτες σύμφωνα με τις υποδείξεις τους.

Το κείμενο της ΔΟΕ, γεμάτο «μαργαριτάρια» και «μπανανόφλουδες», υποδεικνύει πώς θα απαντήσουμε στους δείχτες της ΑΕΕ, λες και το πρόβλημα είναι ότι ο κλάδος δεν ήξερε τι να γράψει. ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ το προωθούν γιατί και οι δυο συμφωνούν με την αξιολόγηση. Γνωρίζουν τι κάνουν.

Για τους… καλοπροαίρετους που υιοθετούν τη λογική του κειμένου, ισχύει η ρήση ότι «ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις». Βουτηγμένοι στην ηττοπάθεια κι έχοντας εμπεδώσει την αντιδραστική προπαγάνδα πως «ο κόσμος δεν τραβάει», αποφαίνονται πως η γραμμή της καθολικής άρνησης συμμετοχής δεν θα συσπειρώσει τη βάση. Τι ήθελαν τις υπογραφές;

Το κείμενο-έκθεση ρεφορμιστικών ιδεών, πηγάζει από τη λαθεμένη πολιτική εκτίμηση πως η κυβέρνηση θα αναδιπλωθεί ή πως μετά το εκλογικό αποτέλεσμα θα δρομολογηθούν εξελίξεις που θα μας επιτρέψουν να την ξεγελάσουμε ή να την μπερδέψουμε. Όμως, όπως όλοι ξέρουμε, την κυβέρνηση δεν τη νοιάζει τι θα γράψουμε, ούτε πρόκειται να ντραπεί αν «της τα σούρουμε», της αρκεί να μπούμε στη διαδικασία της αυτοαξιολόγησης.

Στη ΔΟΕ, με ομοψηφία, υιοθετήθηκε η λογική της «ανυπακοής» που κατέληξε σε ναυάγιο. Αμέσως μετά το κυβερνητικό «εντέλλεσθε» μετατράπηκε σε «υπακοή» και στο «εκτελώ και βγαίνω παραπονούμενος». Στη συνέχεια εξαφανίστηκαν ΟΛΟΙ στο δρόμο προς τις κάλπες. Από τότε ως σήμερα, μέσα σε συνδικαλιστική σιωπή, με τον χρόνο να κυλάει υπέρ της κυβέρνησης που δεν ανέστειλε ούτε λεπτό πολιτική και πιέσεις, κατάφεραν να μετατρέψουν αυτό το σπουδαίο ζήτημα της αξιολόγησης, που αποτελεί κεντρική επιλογή στου συστήματος, σε ζήτημα ατομικής στάσης κάθε εκπαιδευτικού. Οι παρατάξεις του ΔΣ, (της αριστεράς τώρα θυμήθηκαν να διαφοροποιηθούν), έχουν σοβαρές ευθύνες, που δε θα συγκαλυφθούν επειδή προσπαθούν να τις μετακυλήσουν στη βάση του κλάδου.

Μήνες τώρα η ΔΟΕ έχει αποσυρθεί από τα εγκόσμια του συνδικαλιστικού κινήματος. Δεν ρωτά, δεν βλέπει, δεν ακούει. Ούτε συνελεύσεις καλεί ούτε ολομέλειες προέδρων. Διαλύει συστηματικά τη συνδικαλιστική δομή του κλάδου. Σε αυτή την πορεία συνδικαλιστικού θανάτου σέρνονται τα πρωτοβάθμια. Κάποιες προσπάθειες σωματείων να κινηθούν σε αγωνιστική γραμμή ήταν αποσπασματικές και αστήριχτες. Ο κανόνας είναι πως η ΔΟΕ περίμενε να κυλήσουν ο χρόνος και οι εκλογές και τα πρωτοβάθμια περίμεναν τη ΔΟΕ.

Η σκέψη συγκρότησης αγώνα δείχνει να είναι μακριά όχι μόνο από τους κυβερνητικούς συνδικαλιστές που πλέον δεν εκφράζουν τίποτα, αλλά και από την αριστερά της ήττας και του συμβιβασμού που έδωσε το «αγωνιστικό» ραντεβού στις κάλπες για την ιμπεριαλιστική – ληστρική ΕΕ και τους καλλικρατικούς Δήμους. Για όλους αυτούς, η λέξη «απεργία» τείνει να γίνει απαγορευμένη.

Όχι μόνο στο θέμα της αξιολόγησης, αλλά και στα υπόλοιπα που έχουν προκύψει (συγχωνεύσεις, ειδική αγωγή, εργασιακά, απολύσεις κ.λπ.), η συνδικαλιστική ηγεσία του κλάδου φαίνεται «λίγη». Οι εκπαιδευτικοί τους τελευταίους μήνες νοιώθουν ότι είναι εγκαταλειμμένοι από αυτή. Μετά το τελευταίο κείμενο της ΔΟΕ νοιώθουν πουλημένοι. Έχει τεθεί σοβαρό ζήτημα για το ρόλο της ομοσπονδίας και της συνδικαλιστικής ηγεσίας, που έχουν την ευθύνη για τις ήττες και το κλίμα διάλυσης και που δεν μπορούν και δε θέλουν να στηρίξουν στοιχειωδώς τον κλάδο στην επίθεση που δέχεται. Το ΔΣ της ΔΟΕ είναι ένας άταφος νεκρός.

Σε αυτό το άσκημο συνδικαλιστικό κλίμα, εκατοντάδες σχολεία εξακολουθούν να μη συνεδριάζουν, ως τελευταία γραμμή αντίσταση, για να αποφύγουν να καταθέσουν εκθέσεις και προγραμματισμό. Οι εκπαιδευτικοί αναζητούν τη συλλογικότητα (να κάνουμε κάτι όλοι μαζί, λένε), αλλά βλέπουν πως η ηγεσία τους τραβάει το χαλί.

Ποτέ δεν είναι αργά τα πρωτοβάθμια να παίξουν το ρόλο τους και να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους προκειμένου ο κλάδος να δράσει συντεταγμένα. Η μόνη γραμμή που αντιστέκεται και ανατρέπει την αυτοαξιολόγηση είναι η μη συμμετοχή και η καταψήφιση εισηγήσεων και εκθέσεων.

Το ζήτημα της αυτοαξιολόγησης δεν έκλεισε. Συνεχίζεται με τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής φόρμας αυτοαξιολόγησης από τους διευθυντές, όπου ζητείται, εκτός από την κωδικοποίηση της έκθεσης του συλλόγου διδασκόντων, να καταγραφεί ο τρόπος που εργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί για την ΑΕΕ. Ακολουθεί η εξωτερική αξιολόγηση. Έρχονται διαθεσιμότητες και απολύσεις. Θα έρθουμε αντιμέτωποι με επίθεση στρατηγικού χαρακτήρα που θα επιχειρήσει να ξεθεμελιώσει ότι έχει μείνει όρθιο. Οι πολιτικές εξελίξεις που παρακολουθούμε (νέες πιέσεις από τα ξένα αφεντικά, ανασχηματισμός, κλείσιμο βουλής κ.λπ.) προαναγγέλλουν προγκρόμ δικαιωμάτων.

Η γραμμή της κοινωνικής ειρήνης, της ταξικής συνεργασίας, της συνδιοίκησης μέσα από τα Υπηρεσιακά Συμβούλια, των εικονικών μαχών, του «κινήματος» των συναντήσεων με τη διοίκηση, των κοινοβουλευτικών επερωτήσεων, των φαεινών, των «μαχών» χωρίς κόστος, της «ανυπακοής», έχει ηττηθεί.

Μπροστά μας υπάρχει μόνο μία γραμμή. Αυτή που πάντα χάριζε τις νίκες στους εργαζόμενους. Η γραμμή της ταξικής ενότητας, του αγώνα, της απεργίας και της διαδήλωσης.

Τα σωματεία να καλέσουν καθαρά να μην ΕΓΚΡΙΝΟΥΜΕ - ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ, ΕΙΣΗΓΗΣΗ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Ενάντια στη μοιρολατρία και τη διάλυση – ενάντια στη νέα αναμονή για αλλαγή κυβέρνησης, να οργανώσουμε απεργιακό αγώνα ενάντια σε αξιολόγηση – διαθεσιμότητες - απολύσεις.

deltioake.blogspot.com - Ιούνιος 2014

Αγωνιστικές Κινήσεις Εκπαιδευτικών

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Ιουν 17, 2014 6:46 am

Ήρθε η ώρα να αντιδράσει και η ΕΡΑ:

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Η αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας, η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου και του εκπαιδευτικού ήταν και παραμένει  κομβικό σημείο για τη συνέχιση της ύπαρξης του Δωρεάν Δημόσιου σχολείου αλλά και της ύπαρξης στοιχειωδών εργασιακών δικαιωμάτων και παιδαγωγικής ελευθερίας για τους εκπαιδευτικούς. Από την εφαρμογή της ή όχι, θα κριθεί αν θα μιλάμε τα επόμενα χρόνια για ένα σχολείο για όλους ή για σχολεία πολλών ταχυτήτων, σκληρά ταξικά προσδιορισμένα για παροχή απλών δεξιοτήτων στην πλειοψηφία του μαθητικού πληθυσμού  υποταγμένα, κάθε φορά επιταγές και ανάγκες της αγοράς.

Η κατηγοριοποίηση που επιχειρείται να επιβληθεί θα οδηγήσει, όπως και η διεθνής εμπειρία από την εφαρμογή των νεοφιλελεύθερων μοντέλων έχει δείξει, σε σχολεία πολλών ταχυτήτων, με χρηματοδότηση  ανάλογη των επιδόσεων των μαθητών  και κατάταξη της  σχολικής μονάδας στο συγκριτικό πίνακα. Το μοντέλο απαιτεί στη συνέχεια την ελεύθερη επιλογή από τους γονείς  του σχολείου που επιθυμούν να φοιτήσουν τα παιδιά τους  και την αλλαγή του τρόπου χρηματοδότησης της σχολικής μονάδας με την παροχή του voucher  (κουπονιού) στους  γονείς που θα χρηματοδοτεί πλέον το σχολείο.  Οι γονείς πλέον θα είναι οι πελάτες που το σχολείο θα προσπαθεί να προσελκύσει. Τα πρώτα αποτελέσματα που θα φανούν θα είναι η συρρίκνωση πολλών σχολικών μονάδων, ιδίως των μικρών σχολείων στην περιφέρεια, και το οριστικό κλείσιμο στη συνέχεια και από την άλλη η δημιουργία καλά χρηματοδοτούμενων σχολείων, φυσικά και από τους γονείς, με δυνατότητες περαιτέρω εξέλιξης και σχολείων που δεν θα έχουν άλλες δυνατότητες από το να παρέχουν απλά  και μόνο τις δεξιότητες που η αγορά εργασίας και οι επιχειρήσεις θα απαιτούν. Φυσικά σΆ αυτό τον ανταγωνισμό θα συμμετέχουν και τα ιδιωτικά σχολεία δίνοντας την δυνατότητα χρήσης του κουπονιού και σε αυτά, με το ανάλογο γενναίο συμπλήρωμα του σχετικού κόστους από τους γονείς. Δείγματα αυτής της πολιτικής είχαμε πρόσφατα όταν ο πρώην υπουργός Παιδείας εγκαινίαζε ιδιωτικά ΙΕΚ που παρείχαν τις ίδιες ειδικότητες που την προηγούμενη ημέρα είχε φροντίσει να καταργήσει από τα Δημόσια ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ.

Θύματα αυτών των εκπαιδευτικών πολιτικών είναι και θα είναι ακόμα πιο έντονα στο μέλλον  τα παιδιά των λαϊκών   στρωμάτων με χαμηλό κοινωνικό και οικονομικό υπόβαθρο.  ΣΆ αυτό το πλαίσιο εντάσσονται και αυτό το στόχο υπηρετούν και τα πρότυπα σχολεία που με νόμο της  Διαμαντοπούλου θεσμοθετήθηκαν, καταργώντας και αλλάζοντας το χαρακτήρα των πειραματικών σχολείων που μέχρι τώρα υπήρχαν.  Γίνεται πλέον φανερό πως αν επιτρέψουμε τη συνέχιση της εφαρμογής αυτών των πολιτικών στην εκπαίδευση, θα πρόκειται για το αποκορύφωμα της  ταξικότητας στο δικαίωμα της μόρφωσης.

Οι επιπτώσεις  όμως από την εφαρμογή της “αξιολόγησης”  θα είναι σκληρές και για τους εκπαιδευτικούς. Αν σκεφτεί κανείς ότι  ακόμα και το υπάρχον μισθολόγιο-βαθμολόγιο-ποινολόγιο, με τις ποσοστώσεις στη δυνατότητα μετάβασης από τον έναν βαθμό στον άλλο κρίνεται  ανεπαρκές  από τη συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στο όνομα της επίτευξης δημοσιονομικών στόχων και ετοιμάζεται να θεσμοθετήσει νέο μισθολόγιο που θα καθιερώνει τον ατομικό μισθό συνδεδεμένο με την απόδοση-αξιολόγηση του κάθε υπαλλήλου. Εύκολα μπορεί κανείς να αντιληφθεί τι θα συμβεί την επομένη της εφαρμογής της ατομικής αξιολόγησης, αλλά κι αυτής ακόμα της σχολικής μονάδας όταν οι επιδόσεις της θα υστερούν σε σύγκριση με κάποιες άλλες.  Δεν θα περιοριστούν όμως  οι συνέπειες της εφαρμογής στη μισθολογική καθήλωση και κατηγοριοποίηση.  Πέρα από την εργασιακή ανασφάλεια που θα εμπεδώσει, θα οδηγήσει και σε μια τεράστια δεξαμενή εκπαιδευτικών για διαθεσιμότητα και απολύσεις όποτε κρίνονται αναγκαίες. Η παροχή μεγάλου μέρους της πίτας στους ιδιώτες επιχειρηματίες, οι εφαρμοζόμενες μνημονιακές πολιτικές που οδηγούν μεγάλο μέρους του εργασιακά  ενεργού πληθυσμού στη μετανάστευση, η υπογεννητικότητα ως απόρροια αυτών των πολιτικών  σε συνδυασμό με τις πολιτικές υποχρηματοδότησης  της Δημόσιας  παιδείας με την αύξηση των μαθητών ανά τμήμα και με τις συγχωνεύσεις-καταργήσεις σχολείων, πολύ σύντομα θα αναδειχθεί μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικού προσωπικού ως πλεονάζον. Δε θα πρέπει επίσης να μας διαφεύγει και το νέο εργασιακό μοντέλο που ραγδαία και βίαια εξαπλώνεται σε ολόκληρο το Δημόσιο και είναι αυτό της απόλυτης ευελιξίας μέσα από προγράμματα μερικής απασχόλησης και πλήρους εργασιακής ανασφάλειας.  Μιλάμε πλέον  για την απόλυτη  εργασιακή ζούγκλα και την προώθηση σκληρού εργασιακού κανιβαλισμού ακόμα και μέσα σε κάθε σχολική μονάδα.

Δεν σταματούν βέβαια οι επιπτώσεις της εφαρμογής της αξιολόγησης εδώ. Η εφαρμογή έχει επίσης στόχο  την εγκαθίδρυση κλίματος φόβου και υποταγής  σΆ όλη την εκπαιδευτική ιεραρχία και φυσικά την   πλήρη πειθάρχηση και χειραγώγηση για την αποδοχή και εφαρμογή των ακραίων νεοφιλελεύθερων πολιτικών στην εκπαίδευση. Η παιδαγωγική ελευθερία και ο αγώνας για τη μόρφωση ως δικαίωμα του κάθε παιδιού δεν έχουν θέση στο Νέο Σχολείο που εδώ και χρόνια οικοδομούν και με τη βοήθεια των μνημονιακών πολιτικών, εδώ και τώρα θέλουν να επιβάλλουν.

Το νέο εφιαλτικό περιβάλλον, το καταστραμμένο οργουελικό τοπίο του δημόσιου  σχολείου της επόμενης ημέρας, δεν έχουμε το δικαίωμα να το επιτρέψουμε να υπάρξει. Το οφείλουμε στους μαθητές μας που το έχουν περισσότερο ανάγκη, στα παιδιά μας, στους εαυτούς μας και στις νεότερες γενιές των εκπαιδευτικών, στην ιστορική παρακαταθήκη των αγώνων των εκπαιδευτικών.

Για την ΕΡΑ η εφαρμογή της αξιολόγησης  αποτελεί κομβικό σημείο  και η μάχη για την κατάργησή της είναι καθοριστικής σημασίας. Σε τόσο κρίσιμης σημασίας, για το μέλλον της ύπαρξης της δημόσιας εκπαίδευσης, ζητήματα η μάχη πρέπει να αποκτά συγκρουσιακά χαρακτηριστικά  και ο αγώνας αφού άπτεται της υπεράσπισης υπέρτατων  ιδανικών και αξιών δεν μπορεί παρά να είναι ανένδοτος. Η ΕΡΑ,  με αυτές τις προσεγγίσεις ολόκληρη την προηγούμενη χρονιά, σταθερά υπερασπίστηκε, στο ΔΣ της ΔΟΕ αλλά και στις Γενικές Συνελεύσεις των συλλόγων, πως η σύγκρουση με  όρους μαζικού κινήματος είναι η μόνη απάντηση που οφείλει να δώσει το συνδικαλιστικό κίνημα στις μεθοδεύσεις του υπουργείου παιδείας και της κυβέρνησης.

Με αυτή την έννοια προτείναμε να αρνηθούμε τη συμμετοχή μας σε οποιαδήποτε διαδικασία βοηθούσε την εφαρμογή της καταστροφικής αξιολόγησης. Η αυτοαξιολόγηση για την ΕΡΑ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ατομική αξιολόγηση. Δεν αντιλαμβανόμαστε σε τόσο κρίσιμης σημασίας και  διακυβεύματα άλλο τρόπο αντίδρασης. Η ολοκληρωτική σύγκρουση, η μη πειθάρχηση στον αυταρχισμό και η άρνηση να υπηρετήσουμε τους πραγματικούς στόχους του υπουργείου δεν αποτελούν για εμάς ούτε εύκολος, ούτε παραδοσιακός τρόπος λειτουργίας του συνδικάτου αλλά μονόδρομος.

Οι  δικαστικές προσφυγές, οι ελιγμοί τακτικής σε κάθε νέα επίθεση του υπουργείου αποτελούν εφόδια στο οπλοστάσιο των συνδικαλιστικών αγώνων αλλά δεν παρέχουν καμία εγγύηση καθοριστικής νίκης. Πολλές φορές προετοιμάζουν το έδαφος για εξοικείωση με βήματα του συνολικού σχεδίου του υπουργείου, κι ένα από αυτά είναι η απόκτηση κουλτούρας αξιολόγησης στους εκπαιδευτικούς,  που πολύ θα ήθελε ο ΟΟΣΑ να υπάρχει. Η εμπλοκή και η ενασχόληση με τους δείκτες αξιολόγησης βοηθάει στο σχεδιασμό τους. Χωρίς αμφιταλαντεύσεις  υποστηρίξαμε πως  η όποια αξιολόγηση και αν  θελήσουν  να περάσουν οι κυβερνήσεις των μνημονίων θα παραμένει πάντα, όχι ένα εργαλείο βελτίωσης της παρεχόμενης εκπαίδευσης, αλλά εργαλείο εφαρμογής του Νέου Σχολείου στην υπηρεσία του άκρατου νεοφιλελευθερισμού και  εργαλείο για δημοσιονομικές προσαρμογές μέσα από μισθολογική καθήλωση και  απολύσεις οποτεδήποτε κρίνουν αναγκαίο, σύμφωνα με τις επιταγές των μνημονίων  

ΠαρΆ  όλα αυτά, οι πλειοψηφικές δυνάμεις στο Δ.Σ. της ΔΟΕ αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν το ζήτημα με τακτικούς ελιγμούς και επανατοποθέτηση σε κάθε νέα επίθεση από πλευράς του υπουργείου, είτε γιατί δεν ήταν έτοιμες είτε  γιατί  δεν ήθελαν τη σύγκρουση. Το γεγονός, ότι μπροστά στα αδιέξοδα, που η ίδια η ομοσπονδία δημιούργησε, οδήγησε μέρος από το πιο κινηματικό κομμάτι του κλάδου, για λόγους συσπείρωσης αυτήν την κρίσιμη ώρα, να υιοθετήσει την πρόταση των κειμένων της ΔΟΕ δε σημαίνει ότι γίνεται και αποδεκτή και ότι μας βρίσκει σύμφωνους.

Οφείλει το σύνολο του κλάδου να αντιληφθεί πως χωρίς διαρκή παρατεταμένο  αγώνα με συγκρουσιακά χαρακτηριστικά και όρους μαζικού κινήματος δεν πρόκειται να σταματήσουμε στην πράξη την αξιολόγηση και να αποτρέψουμε τις καταστροφικές συνέπειες.  

Θα πρέπει το σύνολο του κλάδου να αντιληφθεί πως τις συνέπειες θα τις πληρώσει πρώτα ως γονέας με τη διάλυση του δημόσιου σχολείου και στη συνέχεια ως εργαζόμενος  αν αποδεχθεί το ρόλο του γραναζιού στη μηχανή του καπιταλιστικού συστήματος. Εκτός αν κάποιος αυταπατάται πως οι εκπαιδευτικοί ανήκουν σε μια άλλη τάξη, πέρα από την εργατική και λαϊκή και δεν είναι αναλώσιμοι.

Ως συνδικαλιστικό κίνημα οφείλουμε να αναδείξουμε πως η αξιολόγηση δεν είναι θέμα που αφορά τους εκπαιδευτικούς, ούτε την αρνούνται γιατί τη φοβούνται. Είναι θέμα που αφορά ολόκληρη την κοινωνία. Ο αγώνας για να μην εφαρμοστεί η αξιολόγηση θα πρέπει να μετεξελιχθεί σε κίνημα ενάντια στη διάλυση του Δημόσιου σχολείου. Οφείλουμε να διευρύνουμε τα όρια παρέμβασης και να συναντηθούμε με ανάλογα κινήματα υπεράσπισης των κοινωνικών αγαθών σε κάθε γειτονιά.

Βεβαίως η προσπάθεια μέσα από την αξιολόγηση  για συρρίκνωση  του δημόσιου τομέα και μείωση των δημοσίων υπαλλήλων δεν αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς. Επομένως είναι αναγκαίο ο αγώνας μας να συναντηθεί  και να συμπορευθεί εκτός από τον αγώνα της ΟΛΜΕ και με τον αγώνα όλων των Ομοσπονδιών του Δημοσίου. Οι δυνατότητες διεκδίκησης και οι πιθανότητες νίκης αυξάνονται αν η αποτροπή της αξιολόγησης-σφαγείο γίνει υπόθεση όλου του δημοσιοϋπαλληλικού συνδικαλιστικού κινήματος . ¶λλωστε η αξιολόγηση δεν θα είναι και το μοναδικό σημείο που θα πρέπει στο επόμενο διάστημα να συναντηθούμε όλοι οι εργαζόμενοι. Είναι ξεκάθαρο, και πρέπει να το λάβουμε υπΆ όψιν μας, πως το ερχόμενο Φθινόπωρο θα κουβαλάει μαζί το νέο ασφαλιστικό νόμο, με σκληρές παρεμβάσεις σε βάρος των ασφαλιστικών δικαιωμάτων των εργαζομένων και των συνταξιούχων, νέο μισθολόγιο με ατομικό μισθό σύμφωνα με την  ατομική απόδοση, νέες “μεταρρυθμίσεις” για την μετάλλαξη και τη συμμόρφωση του σχολείου στις νεοφιλελεύθερες αντιλήψεις αλλά και νέο συνδικαλιστικό νόμο για να περιοριστεί και εξαληφθεί η προάσπιση των εργασιακών δικαιωμάτων και οι δυνατότητες αντίδρασης των εργαζομένων.  

Για την ΕΡΑ παραμένει αιτία “πολέμου” και σύγκρουσης ο νόμος για την “αξιολόγηση”. Η 83η ΓΣ του κλάδου θα πρέπει να αποφασίσει πως θα συγκρουστεί με την κυβέρνηση, με κάθε μορφής αγώνα και κάθε τρόπο για να μην εφαρμοστεί. Να αποφασίσει ότι κανένα μέλος της ΔΟΕ δεν έχει το δικαίωμα να αξιολογήσει και να αξιολογηθεί. Όλοι μαζί δεν θα επιτρέψουμε κανέναν αξιολογητή στην τάξη.  

Αποτελεί μονόδρομο για τις αποφάσεις της 83ης ΓΣ η πολιτικοποίηση των αιτημάτων. Η λύση μπορεί να έρθει μόνο μέσα από την αλλαγή των κεντρικών πολιτικών, την έξοδο της χώρας από το μηχανισμό της τρόικας, την απεμπλοκή από το βραχνά του χρέους, την κατάργηση των μνημονίων και την ανατροπή της συγκυβέρνησης  των μνημονίων.  

ΜΑΡΙΟΡΗ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης