ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ; ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ; ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Μαϊος 16, 2014 2:14 am

Από τις 2 Μάη 2014 έχει να μιλήσει η ΔΟΕ για την Αυτοαξιολόγηση. Έχουν περάσει δύο εβδομάδες και ενώ ξέρουμε πως στο τέλος του Μάη λήγει η προθεσμία για εκτέλεση της εντολής που λάβαμε μετά τις αναθέσεις των διευθυντών, έχουμε μείνει στο ... ακουστικό μας αναμένοντας το περίφημο κείμενο που μας έταξαν ότι θα στείλουν οι πατέρες του κλάδου:

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=17&p2_articleid=10707

[...] Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., όπως έχει αποφασίσει αι ανακοινώσει, πρόκειται να κοινοποιήσει, στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, στους συναδέλφους κείμενο - απάντηση σχετικά με τη διαδικασία της Α.Ε.Ε. ώστε με συντεταγμένο τρόπο ο κλάδος να σταθεί απέναντι στις πιέσεις του Υπουργείου Παιδείας.[...]

Είδατε εσείς τέτοιο κείμενο; Εμείς, στη Νέα Σμύρνη, είχαμε προχτές και έκτακτη Γενική Συνέλευση και με πρόεδρο που είναι μέλος της ΕΕ της ΑΔΕΔΥ. Άρα επαρκώς ενημερωμένη για κάθε πρόσφατη εξέλιξη. Ούτε εκεί όμως είδαμε τέτοιο κείμενο και απλά μας υποσχέθηκαν πως οσονούπω θα έρθει... Πότε;;;;;;

Παράλληλα στην ίδια συνέλευση μας αποκάλυψαν ότι ψήνεται να μας κρατήσουν στα σχολεία φέτος ως τις 30 Ιούνη. Και άρα, λέει, δε χρειάζεται να βιαζόμαστε με την αυτοαξιολόγηση, έχουμε χρόνο.

Ρώτησα και απάντηση δεν πήρα τι χρόνο μπορεί να έχει όποιος έχει χρεωθεί το κλίμα και τις σχέσεις με μαθητές και γονείς. Που στις 13 Ιουνίου θα αναχωρήσουν για διακοπές.

Ρώτησα ακόμη αν μπορούν να μας εγγυηθούν πως δε θα υπάρξει νέα εντολή άνωθεν να μείνουμε στα σχολεία μας και μετά τις 30 Ιούνη αν δεν έχουμε ολοκληρώσει την αυτοαξιολόγηση. Μου είπαν πως θα το δούμε τότε!

Κι ως τότε; Να κάνουμε στάσεις εργασίας. Κατά την απόφαση της ΔΟΕ. Μάλιστα αυθαίρετα όρισαν πως θα χρειαστούν 2 συνεδριάσεις από μια ώρα η καθεμιά και το κόστος της στάσης είναι 10 ευρώ η ώρα. Άρα μην το κάνουμε και θέμα για 20 ευρώπουλα.

Λέω πως μόνο αυτή την άνοιξη έκανα 5 μέρες απεργίας και μου στοίχισαν γύρω στα 400 ευρώ. Φυσικά και δεν είναι εκεί το θέμα μου, στο οικονομικό. Είναι όμως στο πόσοι κάνουν απεργία. Ερώτηση που δυο φορές την έχω κάνει στο σύλλογο μου και καμία απάντηση δεν έλαβα. Ξέρω μόνο για το σχολείο μου. Που μου ζητάνε να υπογράψω σε χαρτί ότι έκανα απεργία και βλέπω θέλω δε θέλω και πόσοι άλλοι έκαναν. Συνήθως 2 - 3 ακόμη...

Ξέρω επίσης ότι στην προχτεσινή συνέλευση του συλλόγου μου από τα 240 τόσα μέλη ήρθαν μόλις οι 15. Που σημαίνει ότι δεν υπήρξε συνέλευση...

Κι ακόμη πως ενώ ομόφωνα αποφασίσαμε το Μάρτη ως σύλλογος διδασκόντων να μη συγκροτήσουμε ομάδες εργασίας, όταν μας έγινε ανάθεση από το διευθυντή μόλις 9 άτομα υπογράψαμε το κείμενο της ΔΟΕ και του το καταθέσαμε. Από σχολείο ΕΑΕΠ και με 14 τμήματα. Οι άλλοι φοβήθηκαν...

Οφείλω επίσης να πω ότι γνωρίζω τι λέει και η νομοθεσία. Και οι υποχρεώσεις μου ως δημοσίου υπαλλήλου. Τι είναι νόμιμο και τι παράνομο.

- Είναι νόμιμο να κάνω απεργία που νομίμως έχει προκηρυχθεί. Το ίδιο και τις στάσεις εργασίας που επίσης έχουν κηρυχθεί νόμιμα.

- Είναι νόμιμο να αντιδράσω γραπτώς σε εντολή που μου δόθηκε και τη θεωρώ παράνομη.

- Μα δεν είναι νόμιμο να μην την εκτελέσω.

Ούτε η Ομοσπονδία δικαιούται να μου στείλει εντολή να μην εκτελέσω τα καθήκοντά μου και τις εντολές των ανωτέρων μου. Γι' αυτό και καλύπτεται πίσω από το γενικόλογο των στάσεων εργασίας. Και που κάνουν όλοι την πάπια πως δεν μπορούμε να τις κάνουμε αν δεν προκηρυχθούν νομίμως. Κι αφού δεν έχουν ως τώρα προκηρυχθεί, θα βρεθούμε έκθετοι που από τις αρχές Απρίλη μας έγινε η ανάθεση και δεν εκμεταλλευτήκαμε το χρόνο που κύλησε.

Τι κάνουμε λοιπόν;

Προσωπικά εκτιμώ πως από τη μεριά των συνδικαλιστών υπάρχει τεράστια ανευθυνότητα. Ιδιαίτερα από εκείνους που λόγω συνδικαλιστικής ιδιότητας βρίσκονται εκτός σχολείου. Εκ του ασφαλούς μας λένε να αντιδράσουμε στην αυτοαξιολόγηση και συναίσθηση δεν έχουν ότι έτσι θα στείλουν κόσμο στα πειθαρχικά. Ή, αν έχουν, σημαίνει πως δεκάρα δε δίνουν ή και τους βολεύει ακόμη.

Λέω ακόμη πως η λύση που προτείνουν, να αναμείνουμε το κείμενο της ΔΟΕ, και να καταθέσουμε αυτό στην υπηρεσία, και πως τάχα και καλά έτσι θα τη φέρουμε στο υπουργείο, είναι ανήθικη και άτιμη. Και δεν το δέχομαι να καταντήσω σ' αυτό το σημείο. Άλλο να είχε τη δύναμη το συνδικαλιστικό κίνημα να μπλοκάρει πραγματικά την αυτοαξιολόγηση και άλλο να ακολουθήσουμε μια τέτοια παιδαριώδη τακτική. Να κάνουμε δηλαδή μια ψεύτικη αυτοαξιολόγηση που θα ετοιμάσει η ΔΟΕ για μας. Άσε που καμία εμπιστοσύνη δεν τρέφω στην πλειοψηφία της ΔΟΕ. Και επιπλέον αυτή τη στιγμή που μιλάμε δε μας έχει ακόμη κοινοποιηθεί τέτοιο κείμενο, να το διαβάσουμε και να σχηματίσουμε άποψη.

Βλέπω παράλληλα και την πραγματικότητα. Αυτήν που οι συνδικαλιστές κάνουν πως δε τη βλέπουν. Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων ούτε στάση εργασίας έχουν σκοπό να κάνουν και ούτε καν τολμούν να υπογράψουν το χαρτί με το κείμενο της ΔΟΕ πως η εντολή ανάθεσης από το διευθυντή είναι παράνομη. Και ούτε καν προσέρχονται σε συνελεύσεις του συλλόγου με αποκλειστικό θέμα την αυτοαξιολόγηση.

Την ίδια ώρα στα πηγαδάκια αυτό που ακούγεται ως σωτήρια λύση είναι η αλλαγή του πολιτικού σκηνικού. Και με τις εκλογές σε απόσταση αναπνοής. Όλοι ευελπιστούν πως μετά τις 25 Μάη θα έρθουν τα πάνω κάτω και πλέον δε θα υφίσταται εντολή για αυτοαξιολόγηση. Κι εγώ περιμένω πολλά από τις εκλογές αυτές. Μα δεν καταδέχομαι εκεί να εναποθέσω τις ελπίδες μου και να κάνω το λαμόγιο. Ένας λόγος παραπάνω που ακόμη θυμάμαι τι έγινε στις εκλογές για νέο ΔΣ της ΔΟΕ τον περασμένο Ιούνη. Ποιος το περίμενε τότε να βγει πρώτη η ΔΑΚΕ; Και να έχει σήμερα η Ομοσπονδία πρόεδρο που έχει χρηματίσει και περιφερειάρχης ως μεγαλοστέλεχος της Νέας Δημοκρατίας;

Μιλάω για τον ίδιο άνθρωπο που λίγους μήνες πριν διαβάσαμε ότι καταδικάστηκε ακόμη και από τον Άρειο Πάγο για τον τρόπο που εκτέλεσε τα καθήκοντά του ως περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου. Περισσότερα εδώ:

http://paideia.forumotion.com/t2066-topic

Και τον ίδιο που λίγες μόλις ημέρες πριν είδαμε ότι του δόθηκε χάρη και σβήστηκε η ποινή του...

http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5118408/100514-stigma-sabbatoy/

Γιώργος Παπαχρήστος | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 10/05/2014 08:00 |

Λάμπεις, Μπάμπη μου...

Κοίτα τι μαθαίνει κανείς διαβάζοντας τα ΦΕΚ με τις φαινομενικά αδιάφορες αποφάσεις περί απονομής χάριτος από το Συμβούλιο Χαρίτων του υπουργείου Δικαιοσύνης. Διαβάζοντας, ας πούμε, το τεύχος 554 της 30ή Απριλίου ε.ε. (ενεστώτος έτους, σημαίνει αυτό· το έγραφαν παλιά οι δημοσιογράφοι για να μην αναφέρουν συνεχώς το έτος) βρήκα και το ακόλουθο απόσπασμα: «Χαρίζεται η ποινή που επεβλήθη στον ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ του ΑΝΔΡΕΑ, με την απόφαση υπ' αριθμ. 34/08−02−2012 του Τριμελούς Εφετείου Πλημμελημάτων Αιγαίου, με ποινή φυλάκισης πέντε (5) μηνών με τριετή αναστολή για παράβαση καθήκοντος και ΑΙΡΟΝΤΑΙ οι κατά νόμον συνέπειες που απορρέουν από την καταδίκη του προκειμένου να μην απολέσει τη θέση εργασίας του, ή άλλως να επανέλθει σ' αυτή μετά την κήρυξή του ως εκπτώτου».

Για να δούμε όμως ποιος είναι αυτός ο Κόκκινος και γιατί ακριβώς καταδικάστηκε: πρόκειται για τον περίφημο Μπάμπη, περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου κατά το παρελθόν (επί αλήστου μνήμης Κώστα Καραμανλή συγκεκριμένα), δάσκαλο το επάγγελμα και νυν υποψήφιο αντιπεριφερειάρχη Δωδεκανήσων με το ψηφοδέλτιο της ΝΔ, του οποίου ηγείται ο Γ. Χατζημάρκος.

Και για να δούμε ποιο είναι το «έγκλημα» για το οποίο καταδικάστηκε: τον Δεκέμβριο του 2004 ο Μπάμπης προκήρυξε διαγωνισμό για την πρόσληψη 30 υπαλλήλων στην περιφέρειά του. Τον Σεπτέμβριο του 2005 ο διαγωνισμός έγινε, αλλά για τα μάτια του κόσμου, όπως συνέβαινε κατά σύστημα τότε (αθάνατη Δεξιά) και βουλιάξαμε στη συνέχεια. Αλλά ο λεβέντης πιάστηκε στα πράσα: την ώρα που 237 ενδιαφερόμενοι περίμεναν να συνέλθει η αρμόδια επιτροπή για να εξετάσει τα προσόντα τους - είχε οριστεί η συνεδρίαση στις 3 το μεσημέρι της 8ης Σεπτεμβρίου 2005 - μαθαίνουν ότι στη Ρόδο είχε αναρτηθεί από τις… 12 το μεσημέρι ο πίνακας επιτυχόντων στον διαγωνισμό - μαϊμού!

Ο Μπάμπης και τρεις διοικητικοί υπάλληλοι καταδικάστηκαν (για βλακεία φαντάζομαι) και, παρά το γεγονός ότι ο άνθρωπός μας έφτασε ώς τον Αρειο Πάγο ζητώντας αναίρεση για κακοδικία, ο Αρειος Πάγος επικύρωσε την απόφαση. Μετά ο Μπάμπης περιπλανήθηκε εδώ κι εκεί, έγινε για ένα φεγγάρι και πρόεδρος της ΔΟΕ (Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος) και τώρα φιλοδοξεί να γίνει αντιπεριφερειάρχης Δωδεκανήσων. Και για να επιτευχθεί αυτό, τι έκανε το κόμμα του, η ΝΔ, το Μέγαρο Μαξίμου κ.λπ.; Συγκάλεσαν το Συμβούλιο Χαρίτων και του απένειμαν χάρη!

Τούτων δοθέντων, ας μου επιτραπεί να διατυπώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια προς όσους είχαν τη σχετική πρωτοβουλία, και φυσικά όσους την υλοποίησαν. Εστειλαν, έτσι, ένα ισχυρό μήνυμα στους πολίτες του Νοτίου Αιγαίου ότι «και Μπάμπης να είσαι, ό, τι και να κάνεις, στο τέλος θα την γλιτώσεις»...

Με έναν τέτοιο άνθρωπο επικεφαλής της Ομοσπονδίας θα καταδεχτώ να πάρω κείμενο της ΔΟΕ και να καταθέσω στην υπηρεσία; Και το προτείνουν αυτό και συνδικαλιστές που παριστάνουν τους αριστερούς; Πάει περίπατο λοιπόν η περίφημη ηθική της αριστεράς;

Και μαζί πάει περίπατο και η κοινή λογική;

Πως πρέπει να είναι παλαβός όποιος εμπιστεύεται να του πει τι είναι νόμιμο και τι όχι κάποιος που παρά την καταδίκη του από τον Άρειο Πάγο επέμενε πως υπέπεσε στην παρανομία χωρίς να το καταλάβει πως κάνει παρανομία;

Θα καταλήξω να πιστέψω πως είχαν δίκιο όσοι είπαν για μας τους δασκάλους πως ουδείς μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαμε εμείς...

Λέω λοιπόν πως επειδή δεν είμαι μπάμπης και δεν έχω πίσω μου τις πλάτες καμιάς εξουσίας.

Ούτε λαμόγιο και βλάκας και ανήθικη.

Κι έχω δώσω όρκο ότι θα τηρώ το Σύνταγμα και τους νόμους.

Θα εκτελέσω την εντολή που μου δόθηκε.

Έχοντας καθαρή τη συνείδησή μου πως αγωνίστηκα με όλες μου τις δυνάμεις στα πλαίσια των νόμων να σταματήσει η συγκεκριμένη αυτοαξιολόγηση. Πήρα μέρος στις συνελεύσεις, στις απεργίες, υπέγραψα το έγγραφο της ΔΟΕ μαζί με το 93% του κλάδου, αρνήθηκα ομόφωνα με το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μου να συγκροτήσουμε ομάδες εργασίας, υπέγραψα και το τελευταίο κείμενο της ΔΟΕ πως θεωρώ παράνομη την εντολή ανάθεσης από το διευθυντή του σχολείου με άλλους 8 συναδέλφους του σχολείου μου.

Δε θα περιμένω από τις εκλογές να με ξελασπώσουν.

Κι ας πιστεύω πως επιτέλους ο λαός μας θα αντιδράσει. Ή και ακριβώς γι' αυτό.

Γιατί η νέα Ελλάδα που ονειρεύομαι ΘΕΛΩ να σταματήσει να είναι ξέφραγο αμπέλι για κάθε παρανομία.

Και γιατί έχω ως εκπαιδευτικός πρότυπο το Σωκράτη. Αν λοιπόν οι αρχές της πολιτείας με διατάζουν να πιω το κώνειο, δε θα γίνω λαγός. Θα το πιω.

Αν δεν αρέσει αυτή μου η απόφαση, ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες που του αναλογούν.

Κι εκείνοι που ψήφισαν τη συγκεκριμένη κυβέρνηση.

Κι εκείνοι που ανέβασαν δεξιό πρόεδρο στη ΔΟΕ.

Κι αυτοί που δεν κάνουν απεργία. Και οι άλλοι που δεν πατάνε στις συνελεύσεις.

Και όσοι δεν τόλμησαν καν να υπογράψουν το τελευταίο χαρτί για το παράνομο της ανάθεσης από το διευθυντή.

Αλλά και όσοι παριστάνουν τους αριστερούς. Και βλέπουν πού τραβάει η χώρα. Κι αντί να ενώσουν τις δυνάμεις τους αφήνουν το λαό μας στο δράμα του. Στο όνομα της ιδεολογικής τους καθαρότητας. Και της επανάστασης για την επανάσταση.

Η ευκαιρία είναι μεθαύριο. Και την άλλη Κυριακή. Στις εκλογές.

Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Παρά η λύση που δίνει το Σύνταγμα και οι νόμοι και η πίστη στη δημοκρατία.

Πολιτική η εντολή που δεχθήκαμε, πολιτική και η απάντησή μας.

Όχι όμως παράνομη, όχι άτιμη!

Και σίγουρα όχι με κούφιους και ανόητους υπερεπαναστατισμούς που εδώ και χρόνια οδηγούν σε μπούμερανγκ τον κλάδο.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5284

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης