Πφφφ! η μάσκα μου μυρίζει ναφθαλίνη! (αναμένοντας το αυριανό συλλαλητήριο)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Πφφφ! η μάσκα μου μυρίζει ναφθαλίνη! (αναμένοντας το αυριανό συλλαλητήριο)

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Σεπ 17, 2013 11:15 am

Σαν μικρό παιδί περιμένω το αυριανό συλλαλητήριο. Ώρα 11.00. Προπύλαια. 

Και μετά από απουσία 3 ετών από την Αθήνα. 

Δε λέω. Καλή και η εμπειρία της Ηγουμενίτσας. Με τα δύο συλλαλητήρια. Και τις δυο πορείες. Που κλασικά ενώνονταν έστω για λίγο στο ύψος της Πλατείας Δημαρχείου. Μα άλλο πράγμα το εδώ. 

Πάνω μάλιστα στον ενθουσιασμό, και στην τακτική να εξωραΐζουμε τις αναμνήσεις, πιάστηκα εξ απήνης όταν διάβασα στο φατσοβιβλίο την υπενθύμιση για τις μάσκες. Και δεν απέφυγα και τη χαζή ερώτηση. Αν πέφτουν ακόμη χημικά. 

Μα τι νόμιζα; Πως τα απαγόρευσε η τρόικα για να γίνει οικονομία; 

Σηκώθηκα λοιπόν με αγωνία και έψαχνα στην ντουλάπα. Βρέθηκε. Μόνο που μυρίζει ναφθαλίνη! Πφφφφφ! 

Η ενισχυμένη μου μασκούλα, αναμνηστικό της απεργίας του 2006. Τότε που για δυο μήνες μας ψέκαζαν λες και ήμασταν κατσαρίδες. Και όχι οι χρεωμένοι από το έθνος για τη διαπαιδαγώγηση της νέας γενιάς που απεργούσαν για καλύτερο σχολείο. 

Τώρα η μικρή μου ασημένια μάσκα παίρνει τον αέρα της στο μπαλκόνι. Ελπίζω ως το πρωί να έχει συνέρθει. 

Κι ευτυχώς είχα και φωτογραφίες. Με τη μάσκα. Γιατί ούτε πώς τη φοράγαμε δε θυμόμουν πια. 

Και το μόνο που δεν ξεχνιέται είναι πως και τότε και τώρα, και στην Ηγουμενίτσα και εδώ, το ίδιο άπιαστο όνειρο κυνηγάμε. Καλύτερη παιδεία. Για τα παιδιά μας και τη χώρα μας. 

Μια σκιά. Που όλο τρέχουμε να τη γραπώσουμε και όλο απομακρύνεται και χάνεται. 

"Που πάμε; Θα νικήσουμε ποτέ; 

Προς τι όλη τούτη η μάχη; 

Σώπα! Οι πολεμιστές ποτέ δε ρωτούνε!" 

Νίκος Καζαντζάκης, Ασκητική

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5283

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Πφφφ! η μάσκα μου μυρίζει ναφθαλίνη! (αναμένοντας το αυριανό συλλαλητήριο)

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Σεπ 17, 2013 11:35 am

Και το ανέκδοτο της ημέρας. Τηλεφωνιέμαι με την πρόεδρο του συλλόγου και τη ρωτάω τι ώρα και πού είναι το συλλαλητήριο. 11, μου λέει, Προπύλαια. Και συμπληρώνει:

- Θα έρθεις; Θέλω να ξέρω πόσοι θα έρθουν για να πάρω πανό. 

- Τι λες, βρε; Τρελή είσαι; Λείπω τρία χρόνια και δε θα έρθω; Να το πάρεις το πανό!!! Αυτό δα έλειπε!!! 

(Μεταξύ μας: Αυτό που μου έλειψε περισσότερο είναι εκείνη η γωνία στη Σταδίου. Που όταν περνάμε φωνάζουμε: "Ζει, ζει, ο Τεμπονέρας ζει. Με Πέτρουλα, Λαμπράκη, μας οδηγεί"! 

Είναι αλλιώς να το φωνάζεις οπουδήποτε αλλού. Κι αλλιώς στον ίδιο τον τόπο της θυσίας... )

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5283

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης