ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Αυγ 13, 2013 1:44 am

Κανονικά ο τίτλος έπρεπε να είναι πόσο στοιχίζει η βλακεία ενός εκπαιδευτικού που θέλησε να εργαστεί για ένα διάστημα και στην επαρχία. Επειδή η βλακεία αυτή δεν αποτιμάται εύκολα σε νούμερα και δεν αφορά μόνο χρήματα, κι επιπλέον επιμένω παρά το κόστος βλακεία να μην τη βλέπω, θα περιοριστώ στο πεζό και μετρήσιμο σκέλος. Πόσα πλήρωσα για να γυρίσω πίσω στην Αθήνα. Μετά την τρίχρονη και αυτοθέλητη μετάθεσή μου στη Θεσπρωτία.

1. Φορτωτική για το φορτηγό που μετέφερε την οικοσκευή 1.100 ευρώ

2. 50 + 50 ευρώ για τεχνίτες που αποσύνδεσαν συσκευές στην Ηγουμενίτσα και τις ξανασύνδεσαν στην Αθήνα

3. 200 ευρώ επί 4 = 800 ευρώ για τα τέσσερα ταξίδια που χρειάστηκαν με το γιωταχί (βενζίνη, διόδια, φθορά αυτοκινήτου)

4. Κάτι ψιλοποσά για υλικά συσκευασίας γύρω στα 100 ευρώ σύνολο
Και επιπλέον των 2.000 και πλέον ευρώ δυο μήνες σκληρή δουλειά χωρίς ανάσα...

Στα παραπάνω ο ατομικός μου προϋπολογισμός έχει συμβάλει  και με τα ακόλουθα έξοδα:

1. 310 (ενοίκιο και πάγιο κοινόχρηστο) επί 36 μήνες. Σύνολο 11.160 ευρώ.
2. Διπλά πάγια ΔΕΗ επί 36 μήνες (φυσικά και διπλό χαράτσι για ΕΡΤ) αφού υπήρχε και κλειστό σπίτι στην Αθήνα
3. Όμοια διπλός λογαριασμός νερού σε Ηγουμενίτσα και Αθήνα
4. "Διπλά" έξοδα θέρμανσης (καθώς το διαμέρισμα της Αθήνας δεν ήταν τελείως άδειο από πράγματα έπρεπε να πληρώνω το 50% των εξόδων θέρμανσης και ας βρισκόμουν στην Ηγουμενίτσα)

Σαφέστατα υπήρξαν και έξοδα μετακόμισης από Αθήνα για Ηγουμενίτσα αλλά σε ένα σημαντικό βαθμό καλύφθηκαν από την υπηρεσία. 490 η τότε φορτωτική και ένα εφάπαξ επίδομα για μετάθεση στην παραμεθόριο 800 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Δεν καλύφθηκαν όλα τα τότε έξοδα αλλά σίγουρα ήταν ένα τεράστιο βοήθημα που δυστυχώς δε δικαιούσαι κατά την επάνοδο αν δεν έχεις κλείσει 4 χρόνια στην επαρχία...

Πρέπει επίσης να αναφέρω πως κατά τους μήνες παραμονής στην επαρχία λάμβανα επίδομα παραμεθορίου 100 ευρώ το μήνα περίπου.

Υπήρξαν επίσης διάφορα άλλα έξοδα που είναι δύσκολο να υπολογίσω συνολικά. Πχ τοποθέτηση βαρελιού νερού στο νοικιασμένο διαμέρισμα αφού υπήρχε θέμα συχνών διακοπών νερού. Ή κεραίας τηλεόρασης. Ή κουρτίνες και διάφορα μικροέπιπλα και πράγματα... ή και 150 ευρώ στο μεσιτικό γραφείο για εύρεση σπιτιού...

Χωρίς αποτίμηση και οι ζημιές που έγιναν στα έπιπλα και τις συσκευές κατά τις μετακομίσεις. Πχ το σπάσιμο του καναπέ, τα γδαρσίματα της βιβλιοθήκης, τα βουλιάγματα σε πλυντήριο και κουζίνα κλπ.

Υπολογίζω λοιπόν με τούτα και τα άλλα πως το κόστος το οικονομικό για τα 3 χρόνια επαρχία έφτασε τουλάχιστον τα 15.000 ευρώ και σίγουρα όχι πάνω από 20.000...

Αν μετανιώνω; Όχι! Ήταν επιλογή μου και θεωρώ ανεκτίμητα όσα άλλα μου έδωσε η παραμονή στη Θεσπρωτία για 3 χρόνια. Μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα να αντέξω για τουλάχιστον μία χρονιά ακόμη...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5284

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Αυγ 13, 2013 2:43 am

11 Αυγούστου 2010. Φόρτωση από Νέα Σμύρνη για Ηγουμενίτσα...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Αυγ 13, 2013 2:55 am

Αν νομίζεις πως τα λεφτά είναι το μεγάλο κόστος μιας μετακόμισης, κάνεις λάθος. Ούτε που μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει να συσκευάσεις όλα σου τα πράγματα. Εκτός και έχεις χρήματα να πάρεις μια ακριβή μεταφορική εταιρεία, να τους τα σκάσεις και να τα συσκευάσουν αυτοί. Αλλιώς σου βγαίνει το λάδι... τόσο που να σου φαίνεται το μικρό και ελάχιστο τα χρήματα που θα δώσεις για τη μεταφορά.

Μέρες και νύχτες ατελείωτες να μαζεύεις, να ξεχωρίζεις, να πετάς τα άχρηστα, να ντύνεις με πλαστικά, να κολλάς με ειδικές ταινίες, να δένεις με σχοινί και άλλα όμορφα. Να τρέμουν τα πόδια σου από την κούραση και να χάνεις το κουράγιο σου πως θα τα καταφέρεις.

Και το χειρότερο είναι η "κόκκινη περίοδος" της μετακόμισης! Όταν δηλαδή είσαι στη φάση την χωρίς ηλεκτρική κουζίνα, χωρίς πλυντήριο και ακόμη χειρότερα χωρίς ψυγείο. Ας μη σχολιάσω και την τελική φάση την χωρίς ρεύμα...

Χρωστάω λοιπόν εδώ ένα τεράστιο ευχαριστώ σε δυο ανθρώπους, την Κωνσταντίνα και τον Ίσαυρο, τους αγαπημένους μου γειτόνους στην Ηγουμενίτσα. Που με "υιοθέτησαν" τις τελευταίες δύσκολες μέρες εκεί και βοήθησαν να έχω τουλάχιστον ένα ποτήρι κρύο νερό μέσα στον καύσωνα και στην ταλαιπωρία.

Όπως βεβαίως χρωστώ ευχαριστώ στους φίλους μου Αλέκα και Σωτήρη από την Αθήνα που βοήθησαν με όλη τους την καρδιά σε θέματα που δε θα τα κατάφερνα μόνη μου. Η Αλέκα παρούσα στην αναχώρηση από Αθήνα, να επιβλέπει το φόρτωμα. Ο Σωτήρης κατά την επάνοδο με το βαλιτσάκι του και τα εργαλεία του να ενώνει κουζίνα, να στήνει κρεβάτι, να συνδέει πλυντήριο.

Και βεβαίως τους γονείς μου! Ανεκτίμητη η βοήθειά τους σε όλες τις φάσεις.

Τελικά όσο και αν λες θα κάνω μόνος μου τη μετακόμιση, είναι αδύνατον χωρίς τη βοήθεια των ανθρώπων που σε αγαπάνε. Άρα λοιπόν! συμπέρασμα: Μια μετακόμιση πάνω από όλα χρειάζεται μεγάλα φορτία αγάπης!!!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Αυγ 13, 2013 3:05 am

Το φορτηγό έχει φορτώσει από Ηγουμενίτσα και ξεκινά για το ταξίδι των 480 χλμ μέχρι τη Νέα Σμύρνη. Μεσημέρι Σαββάτου, 20 Ιουλίου 2013... 

Κυριακή πρωί, 21 Ιουλίου 2013. Τα πράγματα φτάνουν στο διαμέρισμα της Αθήνας. Γύρω στις 50 κούτες (οι περισσότερες με βιβλία) και όλα τα άλλα σχετικά. Καρέκλες, τραπέζια, βιβλιοθήκες, ηλεκτρικές συσκευές... 

Άδειο το φορτηγό αναχωρεί από τη Νέα Σμύρνη... κάποιος άλλος το περιμένει να φορτώσει για μια άλλη μετακόμιση. Κι εσύ πίσω μένεις με ένα διαμέρισμα τίγκα στα πράγματα που περιμένουν να τα τακτοποιήσεις. 

Πού χρόνος όμως; πρέπει να φύγεις τρέχοντας πάλι για Ηγουμενίτσα να παραδώσεις το σπίτι που νοίκιαζες για τρία χρόνια, να διακόψεις το ρεύμα και το νερό, να συμμαζέψεις τα τελευταία μικροπράγματα. 

Τελική επάνοδος στην Αθήνα στις 6 Αυγούστου, με μικρή παραμονή στο χωριό. Τελευταία ανάσα από Ήπειρο και τσιμέντο καλημέρα και πάλι! Κάποιες ακόμη υποχρεώσεις οικογενειακές και ιατρικές και μόλις σήμερα πρέπει να ξεκινήσει το τακτοποιούμε το διαμέρισμα! Ελπίζω ως τα Χριστούγεννα (που με πειράζουν τα φιλαράκια μου) να έχω τελειώσει!!!!!!!!!!!!!!!! 

ΜΑΡΙΟΡΗ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης