ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΔΟΤΟ...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Πεμ Νοε 29, 2012 2:52 pm

Από μια άποψη θα μπορούσε να είναι απλά αστείο.

Να ξεσκίζεσαι να φτιάξεις κάτι πέρα από τα τετριμμένα. Να βάζεις ψυχούλα και μεράκι. Και να ξενυχτάς και να κλείνουν τα μάτια σου κι εσύ εκεί. Να κάνεις το χρέος σου όπως τουλάχιστον στο δίδαξε η Πολιτεία στα όποια χρόνια σπουδών και μετεκπαιδεύσεων και επιμορφώσεων και σεμιναρίων.

Να τα δημοσιεύεις στο διαδίκτυο και να παίρνεις συγχαρητήρια ακόμη και από καθηγητές πανεπιστημίου.

Και οι καθ' ύλην αρμόδιοι όχι μόνο να αδιαφορούν, όχι μόνο να μη χαλαλίζουν πέντε λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο τους να δουν τι έφτιαξες, αλλά να σου κόβουν και τα φτερά.

Τελικά αναρωτιέμαι. Η χρήση των υπολογιστών είναι ζητούμενο σήμερα για την εκπαίδευση ναι ή όχι; Είμαστε στην εποχή του ψηφιακού σχολείου ή όσοι προσπαθούμε να αξιοποιήσουμε την τεχνολογία θα φάμε και καμιά γερή κατραπακιά με την έναρξη της αξιολόγησης;

Αύριο λήγει η προθεσμία υποβολής σχεδίων προγραμμάτων. Και με βαριά καρδιά ετοίμασα τα δικά μου. Μα την αλήθεια δεν ξέρω πια τι ζητάνε από μένα. Και γιατί χαλάλισα χρόνια και νύχτες δίχως ύπνο και κόπο και φυσικά και χρήματα. Δεν ξέρω αν πρέπει να παραιτηθώ γενικότερα. Να το ρίξω ίσως κι εγώ στα φροντιστήρια για να αγοράσω καμιά καινούργια τσάντα και κανένα ζευγάρι παπούτσια. Που κυκλοφορώ με κάτι διαλυμένα, δεκαετίας και βάλε.

Κάποτε έγινα ναυτικός και οι άλλοι νόμιζαν πως κάνω σκληρή δουλειά. Έγινα μετά δασκάλα και μου έδιναν συγχαρητήρια. Εγώ γιατί με 28 χρόνια υπηρεσίας ακόμη θεωρώ το δασκαλίκι το χειρότερο επάγγελμα του κόσμου; Ένα επάγγελμα που δεν το μαθαίνεις εμπειρικά και μόνο. Το σπουδάζεις. Κι αφού το σπουδάσεις, σε βάζουν να κάνεις τα αντίθετα από όσα σπούδασες.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5284

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης