Γιατί θα απεργήσω και θα διαδηλώσω στις 26 Σεπτέμβρη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Γιατί θα απεργήσω και θα διαδηλώσω στις 26 Σεπτέμβρη

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 6:41 am

Σύμφωνοι! Στις 26/9 ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ θέλουν να βγουν από την υποχρέωση. Δεν περιμένουμε τίποτα από τους εκπροσώπους του κρατικού συνδικαλισμού. Δεν θέλουν ούτε μπορούν να συγκρουστούν με την πολιτική που ισοπεδώνει τη ζωή μας. Αφού για δεκαετίες τώρα έκαναν όλη τη βρώμικη δουλειά της συνδιαλλαγής, της ηττοπάθειας και της διάλυσης του συνδικαλισμού , το μόνο που αναζητούν (από το σύστημα πάντα) είναι η αναγνώριση των υπηρεσιών τους, του ρόλου τους, τα ανταλλάγματα που ξέρει ο λαός μας…Το παιχνίδι στημένο. Λίγο πριν τη ψήφιση των καινούργιων σκληρών μέτρων ( κάθε φορά και πιο σκληρά και κάθε φορά «τελευταία»…) προκηρύσσουν γενική απεργία χωρίς προγραμματισμό και συνέχεια.

Απεργώ λοιπόν όχι γιατί με καλεί η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ. Απεργώ γιατί με καλεί η ανάγκη μου και η οργή μου. Απεργώ γιατί έχω ανάγκη να υπερασπιστώ τη ζωή μου και έχω οργή απέναντι στην κυβέρνηση, στο σύστημα, στους εκπροσώπους του που δίνουν εξετάσεις στους δυνάστες μας, την ΕΕ και την τρόικα.

Απεργώ γιατί δεν αντέχω να βλέπω να κόβουν το γάλα από τα παιδιά μας και τα φάρμακα από τους γέρους μας για να θησαυρίζουν αυτοί. Απεργώ γιατί θέλω να τους δείξω ότι δε θα παραιτηθώ επειδή με εκβιάζουν με το μεροκάματο που έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσουν να μου κόβουν ή με τη χρεοκοπία όταν είμαι ήδη χρεοκοπημένη και θα χρεοκοπήσω κι άλλο.

Απεργώ γιατί δεν έχω άλλο τρόπο ως εργαζόμενη , άλλο όπλο να παλέψω να τους σταματήσω και να κερδίσω όσα μου πήραν κι όσα δικαιούμαι. Απεργώ και κατεβαίνω στο δρόμο για να ενώσω τη φωνή μου, την οργή μου με τους συναδέλφους μου και τους εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους που βράζουμε στο ίδιο καζάνι κι ας προσπαθούν να μας χωρίσουν. Απεργώ και κατεβαίνω στο δρόμο γιατί ξέρω ότι μας φοβούνται γι΄ αυτό ετοιμάζουν νόμο για την απαγόρευση των διαδηλώσεων.

Απεργώ γιατί είμαι οργισμένη που επέβαλλαν την ακινησία από τις 12 Φλεβάρη για να παραμυθιάσουν τον κόσμο ότι με τις εκλογές τάχα κάτι θα αλλάξει. Απεργώ γιατί θέλουν να μας πείσουν ότι δε γίνεται τίποτα , δεξιοί κι «αριστεροί», πρόσφατα διάβασα ότι Τσίπρας και Παπαρήγα πολύ προβληματίζονται λέει, για τις απεργίες γιατί δυσκολεύεται ο κόσμος…

Απεργώ και κατεβαίνω στο δρόμο γιατί θέλω να βάλω κι εγώ «την πλάτη μου» για να είμαστε την επόμενη της απεργίας πιο σοφοί, πιο μαχητικοί, , πιο οργανωμένοι, πιο πεισματάρηδες μέχρι να τους νικήσουμε!

Απεργώ και διαδηλώνω γιατί έχω χιλιάδες λόγους…

ΗΛΕΚΤΡΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 76

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης