Οι απόψεις της Μαρίας Ρεπούση για τα Θρησκευτικά και την Ιστορία (επίκαιρες τώρα που έγινε και βουλευτίνα)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Οι απόψεις της Μαρίας Ρεπούση για τα Θρησκευτικά και την Ιστορία (επίκαιρες τώρα που έγινε και βουλευτίνα)

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Κυρ Μαϊος 20, 2012 8:19 am

Πέσαν να τη φάνε τη Ρεπούση και πάλι. Στη μόλις μία μέρα που πρόλαβε να μπει στη Βουλή ως μητέρα του έθνους. Σηκώθηκε λένε και βγήκε έξω όταν ο πρόεδρος της Βουλής ζήτησε ενός λεπτού σιγή για την επέτειο της γενοκτονίας των Ποντίων:

http://www.tromaktiko.net

Επιστρατεύουν μάλιστα και φωτογραφίες που το αποδεικνύουν. Τάδε ώρα η φωτογραφία, στα έδρανα η Ρεπούση. Τάδε ώρα απούσα η Ρεπούση. Και μετά άλλη ώρα πάλι εντός αιθούσης του κοινοβουλίου η Ρεπούση.

Μα τι γελοιότητες είναι αυτές; Ειδικά όταν στις φωτογραφίες βλέπουμε ουκ ολίγα έδρανα άδεια και όχι μόνο της Ρεπούση!

Άσε που παρίσταναν τους τιμώντες τα θύματα της παλιάς γενοκτονίας εκείνοι που με τα μνημόνια έχουν σφαγιάσει το παρόν και μέλλον του σημερινού γένους των Ελλήνων.

Κι ακόμη χειρότερα κορδώνονταν στα πάνω δεξιά έδρανα οι νοσταλγοί του Χίτλερ.

Κι αυτοί μου λένε για τη Ρεπούση. Αν ήταν μέσα ή έξω από την αίθουσα.

Επειδή λοιπόν κι εγώ είχα κάποτε ενοχληθεί από το συνωστισμό στο λιμάνι της Σμύρνης, της το χρωστάω σήμερα της κ. Ρεπούση. Να ανεβάσω ένα βίντεο με τις δικές της απαντήσεις και θέσεις:

για τα Θρησκευτικά, την πρωινή προσευχή, τις εικόνες στις αίθουσες, τα βιβλία ιστορίας, για το συνωστισμό στο λιμάνι της Σμύρνης.

Δεν ξέρω σου λέω αν βγήκε επίτηδες από την αίθουσα χτες, αν ήταν ήδη έξω και κάποιοι βρήκαν ευκαιρία να της ορμήσουν και πάλι. Και δε με νοιάζει.

Πάντως η άποψη που λέει για το βιβλίο Ιστορίας μου φαίνεται σωστή και επιστημονικά η αρμόζουσα. Δεν μπορεί άλλα να μαθαίνει ένα παιδί στην Ελλάδα για το 1821 και άλλα στην Τουρκία.

Ή τουλάχιστον, κοντεύοντας πλέον στα 200 χρόνια από την Επανάσταση, ας καταφέρουμε να ακούσουμε τι λένε και οι αντίπαλοί μας για το ζήτημα. Και πάντα με την έννοια ότι το ίδιο θα κάνουν κι εκείνοι. Δε λέμε μονόπλευρα εμείς στην Ελλάδα να βάλουμε και την άποψη των "εχθρών" στα βιβλία των παιδιών μας αλλά το ίδιο να γίνει και στα σχολικά εγχειρίδια της Ιστορίας που διδάσκονται τα Τουρκάκια. Να ακούσουν κι εκείνα την άποψη των άπιστων και των γκιαούρηδων και δεν ξέρω πώς αλλιώς μας αποκαλούν εκεί στην άλλη "όχθη" του Αιγαίου.

Όσο για τα Θρησκευτικά δεν είναι μόνο η Ρεπούση που τα λέει αυτά. Τα λέει αφενός ολόκληρη η Αριστερά και τα είπε και ο Δημήτρης Λιαντίνης και ας μην ήταν αριστερός. Δεν κομίζει γλαύκας η Ρεπούση...

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 5284

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης